Zavřít

Kde prodat investiční alkohol?

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Kde prodat investiční alkohol? Lze opravdu někde pohodlně prodat investiční alkohol? Kdy ho prodat? Na všechny tyto otázky naleznete odpověď v našem článku: Kde prodat investiční alkohol.

Co je to investiční alkohol?

Investiční alkohol je ten alkohol, který s narůstajícími roky nabývá na své hodnotě, cože je logické. Jak vybrat investiční alkohol? To je poměrně jednoduchá otázka, ale skrývá se za ní složitá odpověď. Řada lidí si myslí, že stačí koupit nějakou limitovanou edici, která právě vyšla a za rok ji prodat ideálně se 100% zhodnocením.

Takový scénář by byl ideální, ale ne vždy se tomu tak děje. Je potřeba pečlivě sledovat trh, sledovat to, po jakých lahvích je poptávka především to, jaké lahve se pravidelně prodávají a nakupují.

Pokud o takovýchto zajímavých a limitovaných lahvích chcete být informováni, tak se můžete přihlásit k našemu newsletteru, který je zcela ZDARMA.

Přihlášení k odběru novinek o alkoholu.

Kde prodat investiční alkohol?

Samozřejmě u nás! Existuje samozřejmě spousta platforem, které „umožňují“ prodávat alkohol, ale většinou na nich tyto nabídky nevydrží dlouho a jsou smazány. Existují rovněž i aukce alkoholu, ale tam je nevýhoda vstupních poplatků a placení provizí z prodeje.

Na náš server Alkobazar.cz můžete ZDARMA umístit svou lahev a neplatíte zde žádné poplatky za uveřejnění inzerátu a ani žádné provize z prodeje.

Druhy investičního alkoholu

Může se zdát, že v nepřeberném množství všech limitovaných edic alkoholu je každá z nich označována jako „investiční“. Nicméně i u každé limitované edice je potřeba zvážit, jestli za investici stojí a je něčím zajímavá oproti ostatním. Trend poslední doby je u každého stáčení a plnění psát i počet lahví, kvůli tomu, že trh na tyto označení a informace velice dobře informuje.

Poslední dobou se ale děje to, že těchto lahví je už tolik, že kdyby měl člověk/investor kupovat všechny limitované edice kupovat, tak za chvíli nemá za co.

V tomto článku Vám pokusíme odfiltrovat ty, které za to stojí ať už z dlouhodobého pohledu investování a nebo podle posledních trendů, které díky Alkobazaru denně sledujeme.

Základní rozdělení investičního alkoholu je podle jeho druhu – investiční rum, investiční whisky, investiční víno, investiční gin a v neposlední řadě stále populárnější investiční giny a brandy.

Rum jako nejoblíbenější investiční alkohol?

Že investice do rumu nabírá na obrátkách je patrné a to nejen u nás, ale celosvětově. Podle žebříčku investiční výkonnosti za posledních 10 let bylo výnosnější sbírat lahve rumu než investice do nábytku ze 17. století, zlata, vína, hodinek nebo veteránů.

Pokud jste nováček, je důležité mít střednědobou a dlouhodobou vizi. Pokud je vaším minimálním cílem zdvojnásobit svou investici, doporučuje se počkat s prodejem alespoň 3 nebo 4 roky. Vydejte se hledat ukončené produkty, tiché lihovary jako Caroni nebo legendární spolupráci, jako je ta mezi italským Velierem Lucy Gargana, považovaným za krále rumu Midas, a Demerara Distillers.

Hledejte vintage lahve, limitované edice a speciální série . Představte si rum jako ikonický UF30E, který byl uveden na trh v roce 2012 za cenu 140 EUR, který má dnes ceny dosahující několika tisíc eur. Nebo dvojice Skeldon 1973 a Skeldon 1978, uvedené na italský trh za přibližně 250 € a 220 € v roce 2005, pro které musíte napsat 4 nulové šeky (v €). Procentuální návratnost si snadno spočítáte.

Alkobazar.cz je ideálním místem, kde začít se svou sbírkou: podívejte se na naše aukce, nebo investiční rumy na prodej a buďte informováni přihlášením k odběru našeho newsletteru, který je zcela ZDARMA.

Whisky jako tradiční investiční alkohol

Čím je whisky starší, tím je cennější. Najít staré zásoby je však nesmírně obtížné, protože vzácné lahve jsou již dávno v rukou sběratelů. Mimořádně cenné jsou i zásoby tzv. „Lost Distilleries“. V těchto ztracených lihovarech byla zastavena výroba nebo byl celý závod rozebrán. Mezi nejznámější Lost Distillery patří Port Ellen, Rosebank a Littlemill.

Nejdražší whisky, které se kdy prodaly, dosáhly ceny přesahující jeden milion eur. Žebříčku nejdražších whisky vévodí zejména palírna whisky Macallan ze skotského Banffshire.

V roce 2018 se dvě lahve 60letého Macallan 1926 „Sir Peter Blake & Valerio Adami“ prodaly celkem za jeden milion eur. Ve stejném roce byl 60letý Macallan 1926 „Michael Dillon“ prodán za 1,3 milionu eur. Na prvním místě se opět umístil 60 let starý Macallan 1926 „Fine & Rare“. To bylo prodáno v roce 2019 za 1,7 milionu eur.

Investiční whisky tedy rozhodně stojí za zvážení a v posledních letech se investování do whisky stává populární i u nás.

Investiční gin

Jsme v ČR a tady asi není potřeba vysvětlovat, co je to investiční gin, ale pro ty, kteří tomuto tématu nerozumí a nebo o něm nevědí, jsme připravili následující vysvětlení.

Už dlouhé roky se u nás obchoduje s investičním ginem od Žufánka s názvem OMFG.

Za vše asi hovoří tyto statistiky:

RočníkPočet lahvíSpeciální přísadaNákupní cenaVyrobenProdáno za
2014450mexická damiána595 Kč19. 5. 2014jeden den
2015500kadidlo Hougari Royal z Ománu695 Kč11. 2. 2015několik hodin
2016600ginkgo biloba695 Kč29. 2. 2016několik hodin
20171 200 (600 do zahraničí)šanta kočičí695 Kč2. 1. 2017několik desítek minut
20181 200bourbonský pepř695 Kč4. 1. 2018pár minut
20191 200pelyněk pravý695 Kč3. 3. 2019pár minut
20201 200myrta obecná995 Kč2. 1. 2020cca 5 minut
2021neuvedenozimolez vonný1 495 Kč4. 1. 2021několik hodin
2022neuvedenojantar1 495 Kč15. 2. 2022několik dní
Vývoj ceny a počtu lahví OMFG od roku 2014

Sami si můžete zkusit vyhledat OMFG na našem Alkobazaru a uvidíte, kolik výsledků a lahví naleznete. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších ginů na investici.

TIP: Přečtěte si i náš další článek Chcete investovat do alkoholu? Žufánkův OMFG je sázka na jistotu

Investiční víno

Čím starší víno, tím lepší. To platí odjakživa. Kvalitní víno je alternativní investicí, která může pomoci diverzifikovat portfolio. Investoři mohou vstoupit do odvětví vína přímým nákupem lahví, držením akcií společností zabývajících se výrobou a distribucí vína.

Alternativní investice v posledních letech prudce vzrostly, což je způsobeno nejistotou ohledně toho, jak pandemie COVID-19 ovlivní širší ekonomiku a tradiční třídy aktiv.

Proč zvažovat investici do vína?
Víno je alternativní investice, která není přímo spojena s mnoha ekonomickými faktory, úrokovými sazbami nebo jinými prvky, které ovlivňují nástroje, jako jsou akcie a dluhopisy.

TIP: Přečtěte si i náš článek Investice do vína: vše co potřebujete vědět

Investiční pálenky

Myslíte si, že neexistuje investiční pálenka? Říkáte si, že pálenky se jen pijí a nemohou být investiční? Vyvedeme Vás z omylu. Stejně jako investiční whisky a nebo rumy, tak i pálenky mohou nabývat na hodnotě.

Pokud se například objeví na trhu něco jako Malinovice Martenz, tak je velice vhodné tyto lahve nakoupit.

Jedná se o značně limitované lahve a jejich cena vzroste ihned po vyprodání série, stejně jako u jiných druhů alkoholu.

Zajímavou věcí z poslední doby je i limitované edice deseti pálenek od Radlíka: Radlík Limited Art Edition

Radlík Limited Art Edition

Za mě osobně jedna z nejzajímavějších věcí z oboru pálenek za poslední roky.

Deset osobností, které významně formovaly naší uměleckou scénu v posledních třiceti letech, vytvořilo díla zobrazená na lahvích destilátů, které je inspirovaly.

Investiční brandy

Na závěr máme pro Vás i jednu velice úspěšnou brandy, která vznikla v ČR a je opět od Radlíka.

Připomeneme největší investiční událost tohoto oboru z roku 2022 a tím je bezesporu Opus Magnum.

Opus magnum je brandy, která zrála v dubových sudech sedm let a k dispozici bude pouze v jedné stovce číslovaných lahví – jejichž sítotisk obsahuje barvu s příměsí ryzího zlata.

Psali o ní dokonce v časopisu Forbes: Jednou za život. Česká palírna představuje unikátní brandy se zlatem na lahvích

Takže tolik o investičním akoholu. Je samozřejmě na Vás, jestli své investiční lahve prodáte dnes a nebo ještě nějaký ten rok počkáte. Mějte ale na paměti, že je potřeba alkohol správně skladovat.

Přečtěte si články na toto téma:

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.