Zavřít

Oslavte Mezinárodní den vodky a zjistěte, proč je vodka skvělým základem mnoha koktejlů

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Vodka je nápoj s bohatou historií a kulturou, který se těší popularitě na celém světě. Není divu, že jeden den v roce patří i tomuto destilátu. Kdy se slaví mezinárodní den vodky, jak se vyrábí a co stojí za její velkou oblibou?

Vodka je čirá, má neutrální vůni i chuť, na první pohled nic, čím by tento alkohol mohl zaujmout. Přesto obsazuje přední příčky v oblibě destilátů. A má to dva důvody. První je spjat s historií, která započala na území Ruska a Polska, a druhý souvisí s jejími vlastnostmi. Její čistota dává velký prostor pro fantazii při míchání koktejlů. Mezi nejznámější drinky, kde kraluje vodka, patří Bloody Mary, Sex on the Beach, Cosmopolitan nebo Long Island Iced Tea. A kdy si vodku rozhodně neodpustit, ať už ve své nejryzejší podobě nebo v kombinaci s dalšími chutěmi a vůněmi? Na Mezinárodní den vodky, který každoročně připadá na 4. října.

Jak a z čeho se vodka vyrábí?

Vodka je v podstatě líh, vyrábí se z obilí, kukuřice, popřípadě brambor. Pro její základ jsou důležité rostliny bohaté na škrob nebo cukr. Lihovina s velmi vysokým obsahem alkoholu 95 až 100 % pak vznikne opakující se filtrací a destilací, díky čemuž se při výrobě docílí té nejčistší chuti.

Finální výsledek je ale ještě zapotřebí naředit. Vodka obvykle obsahuje 40 % alkoholu, výjimečně 60 %. Oblíbené ochucené vodky pak mají v sobě pouze 20 %. A proč je vodka bezbarvá? Ve většině případů se destilát už nenechává zrát, díky tomu je zachována jeho čirost.

Patří vodka Rusku, nebo Polsku?

O původu vodky se mnozí přou, zatímco někteří její vznik přisuzují Rusku, historické prameny nasvědčují, že alkohol poprvé spatřil světlo světa na území Polska. Co se ale Rusům rozhodně odepřít nedá, je prvenství v konzumaci vodky.

I přestože první zmínky o vodce spadají do 15. století, rozmach destilátu se datuje až o mnoho let později. V Evropě se do povědomí veřejnosti alkohol dostal v první polovině 20. století a v Americe až v 70. letech minulého století.

Vodku za svůj národní alkohol ale nepovažuje jen Polsko s Ruskem, svou historii má lihovina i v dalších východoevropských zemích, a to na Ukrajině a v Bělorusku. A zapomenout nesmíme ani na severské státy, Finsko a Švédsko. Pokud si ale myslíte, že výroba vodky patří jen Evropanům, jste na omylu, do celého světa se vodka vyváží také ze Spojených států amerických, z Austrálie a dokonce i z Asie. Je patrné, že vodka se po celém světě nejen pije, ale také vyrábí.

Zajímavosti o vodce, které možná neznáte

Vodka se řadí mezi destiláty s nejmenším počtem kalorií, a to díky tomu, že z velké části je tvořena vodou.

Vodku lze používat jako dezinfekci. Pomáhá léčit některé rány a zabraňuje infekcím.

Ještě v 18. století měla vodka jen 20 % alkoholu, dnes už má jednou tolik.

V rámci ochucených vodek není k mání jen klasika v podobě limetky nebo jablka, existuje i vodka s příchutí slaniny.

Vodka je skvělým univerzálním čističem v domácnosti. Pomůže od špíny a dezinfikuje.

A kde koupit vodku?

Doporučujeme ověřené eshopy s historií 🙂

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.