Zavřít

7 NEJ o whisky

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Připravili jsme si pro vás tento článek, ve kterém vám ukážeme 7 NEJ o whisky. Svět whisky je natolik zajímavý, že se v dnešním článku možná dozvíte i informace, které jste o whisky ještě nevěděli.

Nejdražší prodaná whisky na světě

Jedinečný svou cenou a dle mnohých i svou chutí je skotský Macallan 1946 nejdražší prodanou whisky na světě. V jedné z New Yorských aukcí byl prodán v láhvi z křišťálu v přepočtu za 9,2 milionů korun. Tato single malt whisky je spojením kouřové chuti s osvěžující citrusovou či chutí svěžích pomerančů.

Další v žebříčku nejdražších prodaných whisky se umístil Glenfiddich Janet Sheed Roberts Reserve 1955, vyrobený na uctění památky vnučky Glenfiddich zakladatele, zemřelé ve věku 110 let. Této single malt skotské whisky bylo vyrobeno jen patnáct láhví, z toho čtyři pro rodinu. Zbylých jedenáct bylo vydraženo, kdy na aukci cena jedné láhve dovršila úctyhodných 1,8 milionů korun.

Následující příčka je obsazena Macallan whisky z roku 1926 o suché a velmi koncentrované chuti s cenou 1,5 milionů korun. Za zmínění stojí také Dalmore 62 Single Highland Malt Scotch Matheson. Tu si koupil anonym za 1,15 milionů korun a nese se o něm historka, že ihned po zakoupení láhev otevřel a vypil s nejbližšími přáteli.

Nejluxusnější láhev whisky na světě

Láhev Isabella Islay je posetá 8500 diamanty, 300 rubíny a nemalým množstvím bílého zlata. Byla vyrobena na zakázku firmou Luxury Beverage Company of the United Kingdom a vyjde v přepočtu na 124 milionů korun. Uvnitř najdeme velmi starou single malt skotskou whisky z ostrova Islay. Mnoholetým zráním v sudech získala svou jedinečnou kouřovou chuť skloubenou se sladkým ovocem a výjimečným prvkem chuti slaniny. V zakončení lze prý najít stopu eukalyptu a rašeliny.

Jen o málo levnější sestra diamantové Isabelly Islay je zpracována z krystalu, bílého zlata a diamantových prvků. Tuto Isabella Special Edition lze získat za 110 milionů korun. Whisky uvnitř obou luxusních láhví je možné zakoupit i samostatně.

Nejprodávanější značka skotské whisky na světě

Světové prvenství drží již několik let skotský Johnnie Walker vyráběný od roku 1867 a prodávající více jak 150 milionů láhví ročně. Tato blended whisky obsahuje 35 sladových a 5 obilných whisky.

Různé druhy Johnnieho Walkera se pyšní několika oceněními:

  • Red Label – celosvětově nejprodávanější whisky,
  • Black Label – získala nejvíce ocenění na světě a byla údajně oblíbenou whisky Winstona Churchilla,
  • Green Label – nejlepší blended whisky na světě,
  • Blue Label – nejluxusnější blended whisky na světě získaná ze šedesátiletých sladových a obilných whisky.

Druhou nejprodávanější skotskou whisky je Ballantine´s. V této blended whisky tvoří základ až 50 jednosladových a 4 obilné whisky.

A jaká je nejprodávanější single malt? Tou je Glenfiddich, následovaný The Glenlivetem a Macallanem.

Nejvíce kouřová skotská whisky na světě

Whisky o silně kouřové chuti pocházejí nejčastěji z oblasti Islay, ostrova nacházejícího se na jihovýchodním pobřeží, který nabízí bohatou rašelinovou zeminu a tím i kvalitní ječmen a vodu. Původně se touto rašelinou provádělo sušení, protože to bylo levnější, než dovážet uhlí z Highlands. V poslední době však popularita rašelinových whisky silně stoupá a rašelinou se suší ječmen pro získání chuťi. Rašelinová chuť se dá měrit tzv. PPM, tedy „phenol parts per million“. Phenol je chemikálie, která zapříčiní rašelinovou, kouřovou chuť.

Mezi nejvíce kouřové patří rašelinové whisky rodiny Ardbeg s kyselou chutí citronu, sladkého karamelu, skořice a pepře. Dále také whisky chuti mořské řasy, kardamomu, chilli a vanilky, tedy Laphroaig. Známé svou výraznou kouřovou chutí jsou i Caol IlaTalisker či Lagavulin.

Největší spotřebitelé whisky na světě

Dle SWA (The Scotch Whisky Association) tvoří skotská whisky z celkového exportu potravin a nápojů Velké Británie až celou čtvrtinu. Rekordním byl rok 2012, kde cena exportované skotské whisky dosáhla úctyhodných 150 miliard korun. Největším spotřebitelem jsou bezesporu Spojené státy americké, kde se celková cena za importovanou skotskou whisky v roce 2012 vyšplhala na 25 miliard korun. S 15 miliardami korun za spotřebovanou skotskou whisky se drží na druhém místě Francie, na třetím pak Singapur s 11 miliardami. Dalšími z největších spotřebitelů jsou také Španělsko, Německo, Tchaj-wan, Jižní Afrika, Jižní Korea, Venezuela či Mexiko. Zajímavosti je, že ve většině zmíněných zemí se konzumace skotské whisky stále a ve velké míře navyšuje, opakem je to však u Francie, Španělska, Jižní Afriky a Koreji.

Nejstarší whisky na světě

Po generace schovaná láhev Glenavon Special Liqueur Whisky vyrobena palírnou Glenavon v jednom z center výroby skotské whisky, male vesničce Ballindalloch. Přesné datum výroby této whisky není známo, datuje se však na období mezi lety 1851 a 1858. Whisky je umístěna v nezvykle zelené láhvi a má pouhých 400ml, byla prodána na aukci v přepočtu za 500 tisíc korun.

Jen o pár let mladší whisky je pak Glenlivet destilovaná v roce 1883, plněná v 1931. Vystřídala mnoho majitelů, po nějakou dobu zůstávala dědictvím v rodině Smithů, kteří palírnu Glenlivet založili. Na aukci byla prodána v přepočtu za 600 tisíc korun a její poslední výdělek šel jako příspěvek na oběti Japonského zemětřesení a tsunami.

Nejlepší whisky

Objektivně rozhodnout, jaká whisky je nejlepší, snad ani nelze. Ani odborníci se vždy neshodnou. Např. Jim Murray, znalec whisky, spisovatel a autor Whisky Bible, určil jako nejlepší single malt whisky roku 2014 Glenmorangie Ealanta 1993. Ale ani to nelze brát příliš vážně, někdo si v ní zalíbení najít nemusí. A to je na whisky to NEJ. Ale pokud si chcete přečíst objektivní názory, tak se podívejte na whisky recenze.

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.