Zavřít

Rum patří k nejznámějším destilátům. Lidé po celém světě si ho vychutnávají jak samotný, tak i v kombinaci v mnoha koktejlech s dalšími chutěmi a vůněmi. Příležitostí k pití rumu může být nespočet, celosvětově pak vybízí k ochutnání tohoto lahodného moku Mezinárodní den rumu.

Historie rumu se datuje do 17. století, kdy rum často sloužil i jako platidlo, nebylo výjimkou, že byl dáván na roveň zlatu. Za válek byl rum využíván také jako tišící prostředek pro raněné vojáky. I přestože úplně první zmínky o rumu spadají na území Indie a Číny, za kolébku rumu je mnohými považován Karibik, kde si mok velmi rychle oblíbili nejen námořníci a piráti.

Právě  bohatou historii a pevnou tradici tohoto pirátského pokladu připomíná Mezinárodní den rumu, který se slaví 16. srpna. Ten den mnozí označují za den, kdy slunce svítí nejjasněji. Ideální čas pro oslavu chutí a vůní, které rum v sobě snoubí.

Není rum jako rum

Druhů rumů je kolem 16 000, nejčastěji se ale rum dělí na světlý, zlatý a tmavý. Zatímco světlý hraje největší prim při přípravě koktejlů, protože v něm často vynikají měkké tóny vanilky a karamelu, druhé dva zmiňované si rumoví gurmáni nejraději vychutnávají čisté s ledem. Tak jak si to plná chuť tónů koření a ořechů vyžaduje. Každý rum má v sobě vepsaný svůj příběh a připomínat si ho je nejlepší právě v čas sváteční, 16. srpen je tak nejlepší příležitostí jak oslavit den rumu. Avšak k otevření dobré lahve je ten správný čas kdykoliv.

A proč se rum jmenuje rum? Název rum pochází z anglického slova „rumbellion,“ což v překladu znamená „velký ruch.“ Stejně jako dnes i v dobách dávných byla s pitím rumu spjata odvázanost a bouřlivá setkání.

Jaký rum je nejstarší, nejdražší a nejsilnější?

Vůbec nejstarším doposud dochovaným rumem je Harewood Rum 1780. Číselné označení je pravděpodobně rok destilace. V roce 2023 byl tento historický poklad vydražen za téměř 30 000 dolarů, nyní si pirátský poklad hýčká soukromý sběratel ze Švýcarska.

I přestože 30 000 dolarů je velká suma, v případě nejdražšího rumu je nutné ještě přitlačit. Za 54 000 dolarů, což odpovídá zhruba 1,2 milionu korun, je k mání J. Wray and Nephew 1940. A za nejsilnější rum je pak považován surinamský Marienburg 90, který má 90 % alkoholu.

Věděli jste, že …

Ročně se vypije na celém světě více jak 1,4 bilionu litrů rumu, což dělá z destilátu druhý nejoblíbenější alkohol. Více už se vypije jen vodky.

Dříve rum sloužil také jako lék proti nemocem. Dvě unce rumu spolu s limetkovým džusem byly považovány jako prevence proti kurdějím, tedy nemoci způsobenou dlouhodobým nedostatkem vitamínu C.

Rum byl v 18. století využíván k pozvednutí morálky námořníků. Ti se i dočkali oficiálního zákona, který ukládal příděl půl pinty rumu na jednoho námořníka, což by dnes odpovídalo zhruba 7 panákům.

Mezinárodní den rumu doslova vybízí k vyprávění těchto a mnohých dalších zajímavostí o rumu. Vyzkoušet pak k tomu můžete i úplně první koktejl z rumu, který mají na svědomí piráti. Ti smíchali rum s vodou, cukrem a muškátovým oříškem. Oslavovat ale samozřejmě lze i s novodobějšími koktejly.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Mezinárodní den rumu: oslavte s námi a namíchejte si k tomu nejstarší koktejl z rumu Číst článek

Milovníci rumu jistě vědí, že láhev takového kvalitního destilátu se může vyšplhat hodně vysoko. Na trhu jsou k mání sice rumy za pár stovek, ale k dostání jsou i lahve za několik tisíc korun. Mít tak doma sbírku několika rumů se může pěkně prodražit. A co teprve, když narazíte na nějaký, který nelahodí vašim chuťovým pohárkům? Řešení by tu bylo.

Pomineme-li základní dělení rumů na světlý, zlatý a tmavý, pak je na světě kolem 16 000 druhů rumů. Ochutnat je všechny je snad nemožné a vyznat se v nich velmi složité. Každý rum prošel jinou destilací, má jinou vůni, barvu, chuť i příběh. Musíte být proto skutečným rumovým znalcem, abyste se vždy trefili do lahve, která potěší vaše chuťové pohárky. Co takhle ale nejdříve ochutnat rum na zkoušku?

Nekupujte zajíce v pytli

V klasickém supermarketu není možné otevřít láhev a ochutnat ji, stejně tak to nelze udělat při nákupu rumu přes internet, a ve většině případů se žádné ochutnávky nedočkáte ani ve specializovaných obchodech s alkoholem. Pro takové případy je dobré vsadit na degustaci rumů. Vyzkoušíte několik vzorků, vyberete ten, který vám lahodí nejvíce, a hned budete mít favorita, který nesmí chybět ve vaše domácím baru.

Degustace rumů je skvělou příležitostí, jak se o rumu dozvědět více a ochutnat skutečně prémiové značky rumů. Získáte od vyškoleného personálu řadu zajímavých a užitečných informací a dozvíte se vše nejen o historii rumu a jeho výrobě.

Degustace jako nezapomenutelný zážitek

Degustace má vždy svá pravidla, která jsou v rukou znalce, jenž vás tímto unikátním zážitkem provádí. Už samotné seřazení vzorků není nikterak náhodné. Obvykle se postupuje od nejmladšího po nejstarší, od suchého po sladší, nebo od jemného po výrazný. 

Hodnotí se vzhled, aroma i chuť každého vzorku. Rumy jsou pak obvykle nalévány do speciálních sklenic, které mají kónický tulipánovitý tvar, jen tak může totiž vůně vzorku naplno vyniknout .

Kam za degustací vzorků rumů vyrazit?

Profesionální degustaci nabízí některé vyhlášené bary, restaurace a e-shopy specializující se na prodej výběrových destilátů. Těšit se můžete na zaškolený personál, který záživnou formou vtáhne každého nadšence do světa rumů.

Ochutnáte obvykle vzorky, které byly vašim chuťovým pohárkům doposud zatajeny, dozvíte se zajímavosti, které ještě neznáte, a zažijete spolu s přáteli nevšední chvíle. Degustace jsou skvělým narozeninovým dárkem, překvapením pro oživení oslav i svateb. Často je jejich součástí také občerstvení, popřípadě výběrová čokoláda, jenž chuťově doplní samotnou degustaci vzorků.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Degustace rumů: Ponořte se do světa chutí a vůní a ochutnejte prémiové značky rumů Číst článek

Vodka je nápoj s bohatou historií a kulturou, který se těší popularitě na celém světě. Není divu, že jeden den v roce patří i tomuto destilátu. Kdy se slaví mezinárodní den vodky, jak se vyrábí a co stojí za její velkou oblibou?

Vodka je čirá, má neutrální vůni i chuť, na první pohled nic, čím by tento alkohol mohl zaujmout. Přesto obsazuje přední příčky v oblibě destilátů. A má to dva důvody. První je spjat s historií, která započala na území Ruska a Polska, a druhý souvisí s jejími vlastnostmi. Její čistota dává velký prostor pro fantazii při míchání koktejlů. Mezi nejznámější drinky, kde kraluje vodka, patří Bloody Mary, Sex on the Beach, Cosmopolitan nebo Long Island Iced Tea. A kdy si vodku rozhodně neodpustit, ať už ve své nejryzejší podobě nebo v kombinaci s dalšími chutěmi a vůněmi? Na Mezinárodní den vodky, který každoročně připadá na 4. října.

Jak a z čeho se vodka vyrábí?

Vodka je v podstatě líh, vyrábí se z obilí, kukuřice, popřípadě brambor. Pro její základ jsou důležité rostliny bohaté na škrob nebo cukr. Lihovina s velmi vysokým obsahem alkoholu 95 až 100 % pak vznikne opakující se filtrací a destilací, díky čemuž se při výrobě docílí té nejčistší chuti.

Finální výsledek je ale ještě zapotřebí naředit. Vodka obvykle obsahuje 40 % alkoholu, výjimečně 60 %. Oblíbené ochucené vodky pak mají v sobě pouze 20 %. A proč je vodka bezbarvá? Ve většině případů se destilát už nenechává zrát, díky tomu je zachována jeho čirost.

Patří vodka Rusku, nebo Polsku?

O původu vodky se mnozí přou, zatímco někteří její vznik přisuzují Rusku, historické prameny nasvědčují, že alkohol poprvé spatřil světlo světa na území Polska. Co se ale Rusům rozhodně odepřít nedá, je prvenství v konzumaci vodky.

I přestože první zmínky o vodce spadají do 15. století, rozmach destilátu se datuje až o mnoho let později. V Evropě se do povědomí veřejnosti alkohol dostal v první polovině 20. století a v Americe až v 70. letech minulého století.

Vodku za svůj národní alkohol ale nepovažuje jen Polsko s Ruskem, svou historii má lihovina i v dalších východoevropských zemích, a to na Ukrajině a v Bělorusku. A zapomenout nesmíme ani na severské státy, Finsko a Švédsko. Pokud si ale myslíte, že výroba vodky patří jen Evropanům, jste na omylu, do celého světa se vodka vyváží také ze Spojených států amerických, z Austrálie a dokonce i z Asie. Je patrné, že vodka se po celém světě nejen pije, ale také vyrábí.

Zajímavosti o vodce, které možná neznáte

Vodka se řadí mezi destiláty s nejmenším počtem kalorií, a to díky tomu, že z velké části je tvořena vodou.

Vodku lze používat jako dezinfekci. Pomáhá léčit některé rány a zabraňuje infekcím.

Ještě v 18. století měla vodka jen 20 % alkoholu, dnes už má jednou tolik.

V rámci ochucených vodek není k mání jen klasika v podobě limetky nebo jablka, existuje i vodka s příchutí slaniny.

Vodka je skvělým univerzálním čističem v domácnosti. Pomůže od špíny a dezinfikuje.

A kde koupit vodku?

Doporučujeme ověřené eshopy s historií 🙂

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Oslavte Mezinárodní den vodky a zjistěte, proč je vodka skvělým základem mnoha koktejlů Číst článek

Rum Bumbu se v posledních letech stal jedním z nejprodávanějších na trhu. Ale co dělá tento rum tak výjimečným? Pojďme se ponořit do světa Bumbu a odhalit tajemství jeho úspěchu.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rum Bumbu: Tajemství jeho oblíbenosti Číst článek

Vodka možná není tak populární jako gin nebo rum, přesto z barových displejů hned tak nezmizí. Díky své neutrální chuti je totiž skvělým základem do koktejlů. Stejně jako malíř může na čisté plátno nanést jakoukoli barvu, dokáže barman zkombinovat s vodkou řadu dalších chutí. Díky tomu vznikly některé dnes již ikonické drinky, které na popularitě neztrácí. Připravte si některý z pěti koktejlů na bázi vodky, které hrdě míchají i ti nejlepší barmani světa.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 5 koktejlů z vodky. Namíchejte si Bloody Mary nebo Porn Star Martini Číst článek

Hledáte originální dárek pro milovníka alkoholu? V dnešním článku Vám doporučíme, kde si nechat udělat alkohol s vlastní etiketou.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Alkohol s vlastní etiketou na Sablio.cz Číst článek

Nevíte jak vybrat degustační skleničky? Tak právě pro Vás jsme připravili tento článek.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak vybrat degustační skleničky na alkohol? Číst článek

Hledáte originální dárek pro muže, který zpříjemní čekání na Vánoce? Přejete si potěšit své obchodní partnery? Darujte jim adventní rumový kalendář 2023. Výjimečný degustační dárek poodhalí kouzlo rozmanitých rumových chutí. Inspirujte se, jaké rumové kalendáře jsou letos k dispozici, co obsahují a kolik stojí.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rumový adventní kalendář 2023 Číst článek

Alkohol je součástí mnoha společenských událostí a oslav. Někdy to však s alkoholem přeženeme a druhý den pociťujeme potřebu co nejrychleji vystřízlivět. V tomto článku se podíváme na to, jak vystřízlivět a odbourat alkohol v krvi, jaké jsou časté mýty o vystřízlivění a jakým způsobem lze zmírnit kocovinu.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak odbourat alkohol z krve a zatočit s kocovinou Číst článek

Foursquare Touchstone – výjimečný výběr sudů.

Co potřebujete vědět:

  • Nový Touchstone ECS Mark XXII zraje v sudech po bourbonu a po koňaku celkem 14 let a je jako obvykle směsí pot a column destilátu.
  • Původně měl být uveden na trh v roce 2022 a je plněn na 61% ABV nebo 122 Proof.
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Foursquare Touchstone Číst článek

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.