Zavřít

Alkohol: luxus nebo nutnost?

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Alkohol je v našich každodenních životech běžnou součástí celé historie až do současnosti. Zdravý průměr je jeden nápoj na osobu za den, i když polovina světové populace není konzumenty alkoholu.

Nejstarší pevný důkaz o vaření alkoholu byl ve skutečnosti v Číně 7000 před naším letopočtem. Zde byly nalezeny důkazy o tom, že milovníci fermentovali rýži, hrozny, bobule hlohu a med v hliněných nádobách. Důkazy však ukazují, že alkoholické nápoje byly vynalezeny nezávisle na různých kontinentech v různých dobách. Spotřební návyky jsou samozřejmě ovlivněny významem kulturních a náboženských norem. Jeho nejvyšší spotřeba byla v evropských zemích. Zde byly vzorce chování při pití do značné míry univerzální, což znamenalo, že sdílení pití bylo považováno za známku sociální solidarity a nadměrné pití bylo přijatelné pouze pro muže, ne pro ženy.

Alkohol měl v průběhu času mnoho různých využití, což bylo ovlivněno evropskou expanzí, společenským vývojem a vědeckými objevy.

Alkohol jako lék

Aktivní složkou běžnou ve všech alkoholických nápojích jsou „kvasnice“. Jedná se o jednobuněčný organismus, který konzumuje cukr a vylučuje oxid uhličitý a ethanol, což je proces fermentace. Vyrobený ethanol je toxický pro jiné mikroby, které s nimi soutěží o cukr uvnitř ovoce. To poskytuje pijákovi výhodu antimikrobiálního účinku, což znamená, že alkohol může bojovat proti bakteriím uvnitř těla a podporovat zdraví imunitního systému.

Alkohol jako základní potravina

Konzumace piva poskytovala kalorie i základní vitamíny mnoha dietám, které byly často špatné a chyběla jim výživa. Ve starodávných varech byly přítomny vitamíny skupiny B, jako je kyselina listová, niacin, thiamin, riboflavin, které napomáhaly zdravému vývoji. Před sanitací moderního světa bylo pivo také sterilnějším způsobem hydratace než voda. Opití zde bylo jen bonusem „zdravého“ života. Alkohol mohl být také uchován ve dřevěných nebo hliněných nádobách, aniž by se kazil. To bylo dobré pro přepravu a mohlo to být jediným zdrojem hydratace na lodích a jiných zdlouhavých cestách. Alkohol se dnes běžně objevuje i v kulinářství a bývá součást každé moderní kuchyně.

Alkohol jako symbol stavu

Víno pili primárně elity. Bylo to proto, že přísady pro výrobu vína nebyly snadno dostupné např. hrozny. Takže víno bylo obvykle dováženo, což zvýšilo jeho náklady. Alkohol, jako je pivo a medovina, nejčastěji pili rolníci, protože to bylo mnohem levnější. Levnější byla výroba, díky snadno dostupným přísadám a často se tento druh nápojů vařil doma.

Alkohol jako sociální lepidlo

Alkohol byl považován za nezbytnou součást manželského svazku, který mohl vzbudit náklonnost, symbolizovat jejich svazek a dovršit jejich manželství. Alkohol byl také součástí budování obchodních a sociálních vztahů.

Alkohol pro muže a ženy

Na rozdíl od mužů byla konzumace alkoholu u žen méně snadno přijatelná a pouze s mírou. Alkohol může zahřát ženské vášně a vést k nevhodnému mužskému chování. Pokud členové opačného pohlaví nebyli oddáni a sdíleli drink, mohlo to být symbolem nevhodného sexuálního hraní a mohlo to být označeno jako výtržnictví. Ženy s problémy s pitím nemohly státu očekávat žádnou podporu, zatímco od mužů se očekávalo, že budou pít, aby mohli účinně podnikat a udržovat si svou mužskou pověst.

Alkohol jako stimulátor násilí

Pití se stává problémem, pokud ohrožuje stabilitu domácnosti, nebo pokud má potenciál zatěžovat zbytek komunity. To znamenalo, že dokud jednotlivé domácnosti fungovaly a hlava domácnosti byla schopná pracovat, nebylo nutné, aby se do těchto záležitostí zapojovaly úřady. Pokud však členové domácnosti nesplnili požadavky svého statku a postrádali pořádek a disciplínu, měli sousedé a úřady právo zasahovat a obnovovat domácí harmonii.

Alkohol byl vedlejším produktem civilizace kvůli množství přebytečného obilí, potřebě kalorického příjmu a lidské touze po látkách měnících mysl. Destilace alkoholu začala v Evropě ve 12. století v Itálii ve škole v Salernu, která byla středověkou lékařskou školou, nejdůležitější svého druhu. Alkoholická destilace byla používána pro lékařské účely, jako je podpora trávení a stimulace veselí. Destilace alkoholu je vaření a odpařování za účelem dosažení vyšší koncentrace obsahu alkoholu. Anglický parlament podporoval produkci ginu za účelem využití přebytku obilí a zvýšení daní. To vedlo k zaplavení trhů levnými lihovinami a do roku 1733 samotná londýnská oblast produkovala 11 milionů galonů ginu ročně. Toto číslo však do konce století pokleslo v důsledku rostoucí stigmatizace směrem k opilosti.

Jak zde vidíme, alkohol byl pevnou součástí naší historie, což může vysvětlit naši přitažlivost k němu dodnes. V průběhu času však měl mnoho různých použití a teprve v posledních letech se těší jeho omamným účinkům.

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.