Zavřít

Chcete investovat do alkoholu? Žufánkův OMFG je sázka na jistotu

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Pokud chcete investovat do jedné jediné lahve alkoholu a mít jistotu, že se vám investice velmi rychle vrátí, OMFG 2022 je jasná volba. Ptáte se, čím je tento gin z dnes už proslulého lihovaru Žufánek jedinečný?

Oh My * Gin aneb gin s okamžitým zhodnocením

OMFG je limitovaná sběratelská edice prvního českého rukodělně destilovaného ginu OMG z rodinného ovocného lihovaru Žufánek v Boršicích u Blatnice v podhůří Bílých Karpat. Základ OMFG tvoří stejná receptura jako u OMG – celkem 16 bylin, což je o dvě třetiny víc, než je pro výrobu ginu běžné – ve složení najdete např. jalovec, koriandr, puškvorec, anděliku, grains of paradise, levanduli, lípu srdčitou, brusinky atd. A čím je tedy OMFG tak výjimečný? Každý rok je do něj přidána jedna speciální přísada navíc. Tato extra přísada se nikdy neopakuje, a tak je každý ročník jiný a zcela jedinečný. Jako bonus pochází většina základních bylin pro přípravu ginu přímo ze Žufánkovic bylinkové zahrady.

Jak vypadaly minulé ročníky OMFG?

OMFG 2014 – OMFG 2022

  • OMFG 2014 byl vyroben 19. 5. 2014 v počtu 400 lahví, extra přísadou byla mexická damiána.
  • OMFG 2015 byl vyroben 11. 2. 2015 v počtu 500 lahví, extra přísadou bylo ománské kadidlo.
  • OMFG 2016 byl vyroben 29. 2. 2016 v počtu 600 lahví, extra přísadou bylo ginkgo biloba.
  • OMFG 2017 byl vyroben 2. 1. 2017 v počtu 1 200 lahví, extra přísadou byla šanta kočičí.
  • OMFG 2018 byl vyroben 4. 1. 2018 v počtu 1 200 lahví, extra přísadou byl bourbonský pepř. 
  • OMFG 2019 byl vyroben 17. 1. 2019 v počtu 1 200 lahví, extra přísadou byl pelyněk pravý.
  • OMFG 2020 byl vyroben 2. 1. 2020 v počtu 1 200 lahví, extra přísadou byla myrta obecná.
  • OMFG 2021 byl vyroben 4. 1. 2021, extra přísadou byl zimolez vonný.
  • OMFG 2022 (destilovaný 15. 2. 2022) obsahuje jantar. OMFG 2022 byl vyprodán za několik dní a do prodeje šel v několika vlnách.
  • OMFG 2023 (destilovaný 23. 1. 2023) obsahuje delonix královská, v prodeji od dubna 2023

Pro představu – nákupní cena ročníku 2014 byla 595 Kč, nyní v aukcích nejde pod 25 000 Kč, což je zhodnocení o více než 1 000 %. Letošní ročník, u kterého byla nákupní cena 995 Kč, se v aukcích neprodává pod 2 000 Kč a jeho cena stále stoupá.

Na nákup máte jen pár sekund

Pokud jste chodili na vysokou školu, určitě znáte ty nervy ve chvíli, kdy se spustí zápis do předmětů. Stovky studentů bojují online o pár míst na těch nejlepších hodinách – dejme tomu – tělocviku. Pokud nejste dost rychlí vy i vaše internetové připojení a k tomu nemáte pořádný kus štěstí, budete nejspíš chodit hrát místo tenisu kuličky. Velmi podobně to vypadá, když se spustí prodej nového ročníku OMFG. Servery pod náporem zamrzají, hlídací psi ani nestihnou štěknout a lahve zmizí rychleji než pára nad hrncem. 

Poté, co se ročník 2019 vyprodal během 4 minut a Žufánkovi nedělali další 3 týdny nic jiného, než že se snažili vyexpedovat 1 200 lahví, šly v roce 2020 lahve do prodeje postupně ve 3 vlnách. A opět všechny zmizely během pár minut. Žufánkovi se snaží bojovat proti hromadným nákupům spekulantů, a tak byl letos počet lahví omezen na 2 lahve na osobu. K tomu se dopředu nikdy neví, kdy půjde nový ročník do prodeje. To vše dodává OMFG nálepku něčeho opravdu speciálního. 

Když budete mít štěstí a budete velmi rychlí, možná se vám podaří koupit lahev OMFG přímo na e-shopu lihovaru Žufánek. Těm méně šťastným nezbyde nic jiného než začít po OMFG pátrat na různých specializovaných webech, bazarech nebo ve facebookových skupinách s investičním alkoholem a sledovat aukce. Najde se mnoho lidí, kteří své lahve přeprodávají dál hned po vyprodání zásob na e-shopu. Vždy už ale musíte počítat s vyšší cenou.

Než se pustíte do nákupu, měli byste vědět, že gin není vhodný k dlouhodobé archivaci. Obsahuje aromata a oleje, které časem ztrácejí na síle a postupně z ginu vyprchají. Gin se proto vyplatí koupit hlavně kvůli okamžitému zhodnocení. Martin Žufánek, hlavní tvář lihovaru, v rozhovoru s Robertem Čásenským řekl, že je nešťastný, když lidé lahve nechtějí otevřít a ochutnat. Gin by se měl podle něj vypít ideálně ještě tentýž rok, kdy byl vyroben. 

Gin vám nevoní? A co třeba absint?

OMFG není od Žufánka to jediné, do čeho se vyplatí investovat. V podstatě jakákoliv limitovaná edice z tohoto lihovaru se vyprodá během pár minut a většinou ještě týž den lahve znásobí svou cenu. Za zmínku stojí např. Private Reserve Absinthe, kterého bylo do prodeje uvolněno pouze 33 lahví. Prodejní cena jedné lahve byla 5 900 Kč. Vše se vyprodalo během neuvěřitelných 9 sekund od vystavení v e-shopu. Cena v aukcích nyní nejde pod 26 000 Kč. 

„Destilujeme, macerujeme a tvoříme tak, aby výsledný produkt chutnal hlavně nám samotným a nemuseli jsme se za něj nikdy a před nikým stydět,“ říká Martin Žufánek. Všechny produkty z lihovaru Žufánek jsou 100% přírodní, vyrobené podle původních osvědčených receptur, bez použití umělých barviv, ochucovadel a aromat. Svůj věhlas si lihovar vybudoval už i v zahraničí. Narazit na Žufánkovy lahve tak můžete např. i v baru v dalekém Singapuru.

Je jedno, jestli něco z produkce Žufánka koupíte jako investici nebo na vypití. V obou případech je to sázka na jistotu.

Podívejte se na inzeráty OMFG na našem webu.

Podívejte se na nejnovější počin: Bohemian Gin.

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.