Zavřít

Investice do vína: vše co potřebujete vědět

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Investice do vína je výhodnější než investice do akcii. Pokud začnete investovat do kvalitního vína můžete se těšit na vysoký profit. Profit se obvykle pohybuje kolem 10 až 15 procenty. Samozřejmě musíte vědět jaké víno si vybrat, kde ho koupit a to hlavní kde ho prodat.

Než se však rozhodnete investovat do vína, musíte sami sobě položit několik otázek

  1. Kolik peněz mohu do vína investovat?
  2. Kolik vína chci koupit? Chci koupit 1 láhev nebo bednu?
  3. Kde budu víno skladovat?
  4. Jaký profit chci z toho mít?
  5. Jak dlouho chci víno skladovat?

Když znáte odpovědi na tyto otázky, musíte se taky trochu informovat jak to chodí.

Pojďme si to vše probrat krok po kroku

Správný výběr vína

Výběr správného vína je základní krok, pokud koupíte špatné víno, můžete ho jedině vypít. Správně víno musí splňovat následující vlastnosti

  • Musí to být víno vysoké kvality (Například Chateau)
  • Musí mít originální původ, nás nejvíce uchvátila možnost investice do portského vína
  • Mít potencionál zrát v průběhu dalších let
  • Nejlépe, když bylo vyrobeno jen v malém množství
  • Hlavně po něm musí být poptávka

Tady těch bodů se musíte držet při výběru investičního vína. 

Kde víno koupit

Koupě musí proběhnout na ověřených internetových obchodech. Takže před koupí si zjistěte reference od jiných zákazníků. Rozhodně nenakupujte vína na neověřených webech! Mohli byste koupit víno, které nedozrává nebo o něj není zájem a neprodat ho.

Třeba na stránkách Vintero se nemusíte bát víno nakoupit, ale stejně pečlivě vybírejte.

Čím dražší víno tím lepší?

Toto rozhodně neplatí. Nejdůležitější je koukat na kvalitu vína a dobu zrání. Některá vína zrají jen 10 let a některá až 30 a více. Cena se také odvíjí podle doby zrání. Pokud víno zraje 8-20 let jeho cena může být okolo 10 000 Kč. Pokud však zraje až 30 let cena se může pohybovat okolo 30 000 Kč a více.

Jak dlouho víno uschovávat?

Optimální doba uchovávání je 5 let a více. Uskladnění vína musí být ve speciálních celních skladech, které zaručují stálou teplotu a vlhkost.

Nejlépe v prestižních skladech ve Francii nebo Londýně. Doprava vína je poté pojištěna, takže se nemusíte bát, že vaše investice bude zbytečná.

Kolik do vína investovat

Toto rozhodnutí je samozřejmě jen na vás. Pokud je částka investování vyšší můžete také očekávat zisky. Ale pro začátek si myslí, že je lepší koupit nějaké levnější víno, počítat s menším ziskem tedy, ale osvědčit si to, vyzkoušet. Také můžete zjistit, že to není nic pro vás.

Kdy víno koupit

Nejlepší čas na koupi investičního vína je jaro. Hned po sklizni, kdy víno není ještě hotovo, ale teprve se ukládá do sudů. V tomto období totiž koupíte víno za nejnižší cenu. Doba lahvování vína jsou 2 roky, takže si budete muset počkat na víno dva roky, ale zase ušetříte několik tisíc.

Základní věci pro prodej

Důležité je mít při prodeji sebou doklady o koupi, kupce bude určitě zajímat kdy a od koho jste víno koupili.

Také byste měli prokázat archivaci, měli byste kupci předložit doklady o archivaci vína už od jeho uložení do sudu.

Pokud budete chtít koupit víc vín než jednu lahev, kupte bednu stejné značky. Kupci preferují prodej celé bedny než jen jedné láhve. Pokud koupíte víno v bedně dodržte OWC(Original Wooden Case),což je způsob balení vína do dřevěné bedny. Základem je také originál obal lahve.

Také se kouká na vzhled lahví, snažte se předejít škrábancům nebo prasklinám, mohlo by to ovlivnit cenu. Pokud však vše dodržíte může to vaší prodejní cenu zvýšit, čili můžete mít větší zisk.

Investice do vína se začíná velmi rychle rozrůstá, tudíž rostou i ceny za vína. Proto pokud vás investice zaujala, tak neváhejte a jděte do toho, dokud jsou ceny ještě relativně nízké.

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.