Zavřít
jak-si-vychutnat-rum

Jak si správně vychutnat kvalitní rum?

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Rum je alkoholický nápoj s vysokým obsahem alkoholu (37,5 % až 81 %), vyrobený z třtinové šťávy nebo melasy. I když je rum nepochybně lahodný, může být docela matoucím alkoholem, protože se vyrábí na mnoha různých místech a mnoha způsoby. Jak si správně vychutnat kvalitní rum?

Odkud pochází rum?

Předpokládá se, že rum pochází někde z oblasti, která zahrnuje ostrovy mezi Karibským mořem a Atlantským oceánem. Tato kolekce zahrnuje Kubu, Haiti, Jamajku, Portoriko, Panenské ostrovy, Anguillu, Svatý Maarten, Svatý Kryštof, Nevis, Montserrat, Barbudu, Antiguu, Guadeloupe, Dominiku, Martinik, Svatou Lucii, Svatý Vincent, Grenadu, Barbados, Závětrné ostrovy ( Curaçao, Bonaire, Aruba, Margarita a Tortuga, Tobago a Trinidad) – a to ještě ani není úplný seznam a proto mnoho badatelů nebo nadšenců rumu dává přednost termínu Západní Indie.

Jak pít rum?

Jako každý jiný nápoj, i rum lze pít samostatně bez jakýchkoliv přísad. Je však třeba si uvědomit, že ne každý rum je pro to vhodný. V závislosti na způsobu zrání máme k dispozici různé druhy rumu. Samotný likér se vyrábí ze šťávy z cukrové třtiny nebo melasy. Pokud máte chuť na rumové panáky, zvolte zlatý nebo tmavý rum. Je příjemně pitelný, aromatický, s různým obsahem alkoholu. Rum lze pít i s ledem, pak použijte nízké staromódní sklenice na rum, přidejte kostky ledu a zalijte zlatavým mokem.

cukrová třtina

Nejlepším typem rumu je v tomto případě ochucený rum, který neztratí chuť, když se kostky ledu rozpustí. Pokud máte doma tmavě černý rum, může být náhradou některých nápojů místo Whisky. Nápoj je silnější, ostřejší a není přeslazený.

rum

S čím rum míchat?

Rum je velmi dobrá přísada do nápojů. V barech se do koktejlů nejčastěji používá sladký, bílý rum, případně zlatý rum. Mezi nejznámější rumové nápoje patří Malibu. Jedná se o bílý ochucený rum s kokosovou příchutí.

Chcete-li vytvořit klasický nápoj s rumem, vezměte vysokou sklenici a přidejte kostky ledu. K tomu zalijeme asi 50 ml rumu, přidáme trochu citronové nebo limetkové šťávy a nakonec zalijeme tropickou šťávou. Nejlepší volbou je ananasový nebo banánový džus. Jak víte, rum je tropický nápoj, takže si ho můžete míchat v různých kombinacích. Rum může být opravdu sladkým doplňkem vašich koktejlů. Nápoj vytvoříte smícháním rumu s kokosovým mlékem a čerstvými šťávami, jako je pomeranč. Rum je perfektní doplněk k tropickým nápojům se všemi ovocnými šťávami, míchaným ovocem a všemi exotickými přísadami.

rum

Jak pít prémiové rumy?

Cenu rumu ovlivňuje několik faktorů. Kvalita zpracování, způsob výroby a zda je vyzrálý. Stejně jako u whisky lze rum získat velmi rychle procesem kolonové destilace. Můžete ho obarvit karamelem a bude připraven k lahvování. Tyto druhy rumů jsou obvykle lehké, ale ne vždy. Některé dražší světlé rumy nejprve nechají zrát a poté se filtrují, aby se odstranila barva.

Nejoceňovanější rumy na světě jsou však rumy zrající v sudu. Segment tzv Prémiové rumy jsou označeny produkty starými několik až několik desítek let. Zrají v dubových sudech, destilují se obtížnější a dražší alembickou metodou a často se místo melasy vyrábí z třtinové šťávy. Nejsou vylepšeny přidáním koření nebo (obvykle) karamelu.

Tento typ rumů pijeme ve sklenicích, čisté, bez nutnosti chlazení. V chuti najdete mnoho tónů podobných brandy: sušené ovoce, rozinky, koláč, med, koření. Skleničkou, která se k podávání tohoto typu rumů dobře hodí, je koňaková nebo standardní degustační sklenice. Tyto rumy se nedávají do koktejlů.

rum

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.