Zavřít

Jak vybrat degustační skleničky na alkohol?

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Nevíte jak vybrat degustační skleničky? Tak právě pro Vás jsme připravili tento článek.

Ať už toužíte objevovat nové chutě, nebo jen rádi relaxujete u sklenky dobrého alkoholu, zcela jistě si chcete užít tyto okamžiky naplno. Jak si ale opravdu vychutnat svůj drink a rozvinout jeho potenciál? Tajemství se skrývá nejenom v samotném zacházení s alkoholem v lahvi. Velký vliv na výslednou chuť má i správný výběr degustační sklenice, proto byste ji rozhodně neměli podceňovat. Díky ní totiž rozvinete požitek nejenom na jazyku, ale můžete objevit i vůně, který by jinak zůstaly skryté.

Jaké známe druhy degustačních sklenic

Existuje několik typů degustačních sklenic. Ty nejlépe hodnocené mají ale jedno společné. V současnosti se odborníci shodují na základním tvaru známému jako tulipán. U dna jsou skleničky širší a směrem k okraji se zužují. Tím se u dna hezky rozvinou jednotlivá aromata destilátu, která se následně koncentrují směrem k nosu. Pokud byste používali otevřenou sklenici, kterou možná máte s popíjením whisky spojenou, zbytečně byste se ochudili o maximální požitek. Shoda mezi odborníky panuje také v tom, že nejlepším materiálem je křišťálově čisté sklo. To vám umožní vychutnat si nápoj i očima. Na první pohled tak můžete obdivovat barvu alkoholu.

Design sklenic

Přestože základní design skleniček je stejný, máte na výběr z mnoha různých variant. Mezi nejoblíbenější degustační sklenice profesionálů patří ta ze sklárny Glencairn, která dala jméno celému typu. Pro tuto sklenku je signifikantní široká noha a pouze nepatrný náznak stopky. Ačkoli jde o ikonickou skleničku, nejde o drahý sortiment. Na specializovaném e-shopu Barstore.cz ji naleznete zde už od 115 Kč.

Výběr je na vás

Preferujete-li více elegantní skleničky na stopce podobné těm vinným, bude pro vás ideální volbou Libbey Tasting. Náročnějším konzumentům lze doporučit degustační sklenici Spiegelau Perfect Tasting Glass, která vznikla v německé sklárně Spiegelau pod taktovkou předního mezinárodně oceněného barmana Stephana Hinze. Existují ale i sklenice bez nohy, jež jsou zpravidla širší a pojmou větší objem tekutiny.

degustace whisky

Kde a jak degustovat

Chcete-li vychutnat svůj oblíbený alkohol jako whisky, koňak nebo rum naplno, nezapomeňte ani na několik dalších pravidel. Degustujte ideálně v nearomatickém prostředí, aby se vůně okolí nemíchala s nápojem. O svoji oblíbenou skleničku se také dobře starejte. Ideálně ihned po konzumaci ji vypláchněte teplou vodou. Tak se v ní nebudou usazovat zbytky destilátu, které by napříště ovlivnily chuť nápoje.

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.