Aktualizováno: 15 února, 2024
Mezinárodní den rumu: oslavte s námi a namíchejte si k tomu nejstarší koktejl z rumu
Rum patří k nejznámějším destilátům. Lidé po celém světě si ho vychutnávají jak samotný, tak i v kombinaci v mnoha koktejlech s dalšími chutěmi a vůněmi. Příležitostí k pití rumu může být nespočet, celosvětově pak vybízí k ochutnání tohoto lahodného moku Mezinárodní den rumu.
Historie rumu se datuje do 17. století, kdy rum často sloužil i jako platidlo, nebylo výjimkou, že byl dáván na roveň zlatu. Za válek byl rum využíván také jako tišící prostředek pro raněné vojáky. I přestože úplně první zmínky o rumu spadají na území Indie a Číny, za kolébku rumu je mnohými považován Karibik, kde si mok velmi rychle oblíbili nejen námořníci a piráti.
Právě bohatou historii a pevnou tradici tohoto pirátského pokladu připomíná Mezinárodní den rumu, který se slaví 16. srpna. Ten den mnozí označují za den, kdy slunce svítí nejjasněji. Ideální čas pro oslavu chutí a vůní, které rum v sobě snoubí.
Není rum jako rum
Druhů rumů je kolem 16 000, nejčastěji se ale rum dělí na světlý, zlatý a tmavý. Zatímco světlý hraje největší prim při přípravě koktejlů, protože v něm často vynikají měkké tóny vanilky a karamelu, druhé dva zmiňované si rumoví gurmáni nejraději vychutnávají čisté s ledem. Tak jak si to plná chuť tónů koření a ořechů vyžaduje. Každý rum má v sobě vepsaný svůj příběh a připomínat si ho je nejlepší právě v čas sváteční, 16. srpen je tak nejlepší příležitostí jak oslavit den rumu. Avšak k otevření dobré lahve je ten správný čas kdykoliv.
A proč se rum jmenuje rum? Název rum pochází z anglického slova „rumbellion,“ což v překladu znamená „velký ruch.“ Stejně jako dnes i v dobách dávných byla s pitím rumu spjata odvázanost a bouřlivá setkání.
Jaký rum je nejstarší, nejdražší a nejsilnější?
Vůbec nejstarším doposud dochovaným rumem je Harewood Rum 1780. Číselné označení je pravděpodobně rok destilace. V roce 2023 byl tento historický poklad vydražen za téměř 30 000 dolarů, nyní si pirátský poklad hýčká soukromý sběratel ze Švýcarska.
I přestože 30 000 dolarů je velká suma, v případě nejdražšího rumu je nutné ještě přitlačit. Za 54 000 dolarů, což odpovídá zhruba 1,2 milionu korun, je k mání J. Wray and Nephew 1940. A za nejsilnější rum je pak považován surinamský Marienburg 90, který má 90 % alkoholu.
Věděli jste, že …
Ročně se vypije na celém světě více jak 1,4 bilionu litrů rumu, což dělá z destilátu druhý nejoblíbenější alkohol. Více už se vypije jen vodky.
Dříve rum sloužil také jako lék proti nemocem. Dvě unce rumu spolu s limetkovým džusem byly považovány jako prevence proti kurdějím, tedy nemoci způsobenou dlouhodobým nedostatkem vitamínu C.
Rum byl v 18. století využíván k pozvednutí morálky námořníků. Ti se i dočkali oficiálního zákona, který ukládal příděl půl pinty rumu na jednoho námořníka, což by dnes odpovídalo zhruba 7 panákům.
Mezinárodní den rumu doslova vybízí k vyprávění těchto a mnohých dalších zajímavostí o rumu. Vyzkoušet pak k tomu můžete i úplně první koktejl z rumu, který mají na svědomí piráti. Ti smíchali rum s vodou, cukrem a muškátovým oříškem. Oslavovat ale samozřejmě lze i s novodobějšími koktejly.