Zavřít
vodka

Odkud pochází vodka?

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Odkud pochází vodka? Země původu vaší oblíbené láhve vás možná překvapí. V dnešním článku Vám ukážeme nejznámější státy, kde se vodka vyrábí.

Vodka může být nejoblíbenějším ruským kulturním exportem. A právě Rusko je místo odkud si mnozí myslí, že vodka pochází. Samotné slovo je v ruštině zdrobnělinou slova „voda“. Ale stejně jako ne každá vodka chutná stejně, ne všechna vodka se vyrábí v Rusku – a vaše oblíbená láhev s největší pravděpodobností pochází odjinud.

Odkud pochází vodka

Podle společnosti ISWR zabývající se výzkumem trhu se v Rusku vyrábí pouze asi 14 % celosvětové nabídky vodky, kterou většinou spotřebovávají Rusové. Údaje od Distilled Spirits Council of United States ukazují, že pouze 1,2 % dovozu vodky do USA pocházelo z Ruska v první polovině roku 2021. A zatímco Russian Standard se skutečně vyrábí v Rusku, jiné rusky znějící značky jako Stoli a Smirnoff jsou dnes vyráběné v Lotyšsku a Spojených státech. Ať už se chcete před nákupem další láhve informovaně rozhodnout, nebo vás jen zajímá původ vašeho chlastu, zde se vyrábí nejoblíbenější značky vodky.

Absolut (Švédsko)

Tato vodka, založená v roce 1879, se vyrábí ve švédských městech Nöbbelöv a Åhus z ozimé pšenice z jižního Švédska. Absolut vlastní francouzská skupina Pernod Ricard. 

Beluga Noble (Rusko)

Tato vodka, kterou vlastní ruská Beluga Group, se vyrábí v sibiřském Mariinsk Distillery za použití místní pšenice a vody od roku 2002. Skupina Beluga vlastní sedm dalších vodek, včetně Belenkaya. 

Belvedere (Polsko)

Značka polské žitné vodky, která byla poprvé představena v roce 1993, je vyráběna a distribuována LVMH, francouzskou luxusní společností, která vlastní Louis Vuitton a Hennessy a další. Vyrábí se z polského žita z Mazovských plání ve středním Polsku a destiluje se ve městě Zyrardów.

 

Cîroc (Francie)

Na rozdíl od většiny vodek, které se vyrábějí z obilí, se tato oblíbená vodka destiluje z francouzských hroznů. Byla založena v roce 2003, vyrábí se v jižní Francii a distribuuje ji britská společnost na výrobu lihovin Diageo. 

Grey Goose (Francie)

Bacardí Limited se sídlem na Bermudách vlastní tuto vodku na bázi pšenice, která vznikla v roce 1997. Destiluje se za použití ozimé pšenice z Pikardie ve Francii a pramenité vody z francouzského Cognacu.

Ketel One (Nizozemsko)

Tato vodka se vyrábí v historické palírně Nolet v nizozemském Scheidamu za použití „ozimé pšenice pěstované v Evropě“ od roku 1983. V roce 2008 vstoupila společnost do společného podniku s britským konglomerátem lihovin Diageo.

New Amsterdam (USA)

Značka vodky a ginu, pojmenovaná po přezdívce Manhattanu ze 17. století, ve skutečnosti vznikla v Modestu v Kalifornii, kde sídlí její majitel E. & J. Gallo a kde provoz funguje dodnes. Vodka, která byla uvedena na trh v roce 2011, se vyrábí z 95 % kukuřice pocházející z Ameriky a dalších amerických obilovin. 

Russian Standard (Rusko)

Jak již název napovídá, Russian Standard se vyrábí v Rusku. Její mateřskou společnost Roust Corporation vlastní Roustam Tauriko, ogliarcha, který také vlastní ruskou standardní banku. Vodka, která byla poprvé uvedena na trh v roce 1998, je destilována v Petrohradě s ozimou pšenicí z ruských stepí a ledovcovou vodou z Ladožského jezera. Polská značka Żubrówka byla také ve vlastnictví Roust Corporation do roku 2021, kdy ji za téměř 1 miliardu dolarů koupila polská Maspex Group.

Smirnoff (USA)

Ačkoli Smirnoff může vysledovat svůj původ v moskevském lihovaru PA Smirnov otevřeném v roce 1864, lihovina z kukuřice je nyní pouze v ruském názvu. PAův třetí syn, Vladimir, uprchl ze země během ruské revoluce v roce 1919 a začal vyrábět vodku ve Francii. Jeho podnikání se rozšířilo do dalších zemí, včetně USA, kde nyní sídlí operace v Plainfieldu ve státě Illinois. Smirnoff je vlastněn britským gigantem lihovin Diageo a vyrábí se v zemích po celém světě včetně USA, Kanady, Jamajky a Austrálie.

Skyy (USA)

Tato vodka na bázi pšenice byla poprvé představena v roce 1992 v San Franciscu a vlastní ji divize Campari America italské Gruppo Campari. Destilační závod je v Pekinu ve státě Illinois a Skyy říká, že jeho pšenice a voda jsou produkovány v tuzemsku.

Stoli (Lotyšsko)

Tato vodka na bázi pšenice, dříve známá jako Stolichnaya, vznikla jako státem vyráběná ruská vodka někdy na přelomu minulého století a byla chráněna ochrannou známkou v bývalém Sovětském svazu v roce 1938. Stoli vyrábí v Lotyšsku samotná skupina Stoli. vlastněná lucemburskou společností SPI Group od roku 2000, kdy byl její vlastník oligarchů Jurij Shefler vyhoštěn z Ruska za to, že veřejně vystupoval proti Vladimiru Putinovi. Společnost se přejmenovala v březnu 2022 v reakci na zmatek ohledně svých ruských kořenů; dříve používala pro svou vodku některé ruské ingredience, ale po invazi na Ukrajinu oznámila, že její továrna „přestala spolupracovat s ruskými dodavateli“ a bude nadále používat výhradně slovenský zdroj.

Svedka (Švédsko)

Společnost Svedka byla založena v roce 1998 a je ztělesněním slov „švédský“ a „vodka“. V souladu se svým jménem se vyrábí ve švédském Lidköpingu ze švédské ozimé pšenice. Americká společnost Constellation Brands si nárokuje vlastnictví od roku 2007.

Tito’s Handmade Vodka (USA)

Tato 100% kukuřičná vodka se vyrábí v Fifth Generation, prvním legálním lihovaru v Texasu, od založení společnosti Austin v roce 1995. 

Jaká je nejlepší vodka?

Na našem webu naleznete žebříček nejlepších vodek, které se u nás prodávají. Podívejte se tedy, jaká je nejlepší vodka – třeba pro Vás bude náš žebříček novinka a naleznete v seznamu i vodku, kterou neznáte.

Jaké další vodky se vyrábějí v Rusku?

Kromě Russian Standard a Beluga Noble mezi ruské značky patří Husky Vodka, Jewel of Russia, Moskovskaya, Polugar, Ustianočka a Zyr Russian Vodka.  

Co když si chci koupit ukrajinskou vodku?

Ukrajinská vodka je k dostání u mnoha prodejců. Pár lahví, které s největší pravděpodobností najdete, jsou Khor a Nemiroff.

Investiční vodka

Investiční vodka? Že to neznáte? Podívejte se, jaké vodky na prodej máme u nás na Alkobazaru. Naleznete zde investiční vodky, limitované edice vodky a další vodky na prodej.

Jak se vyrábí vodka?

Chcete vědět, jak se vyrábí vodka? Jaké suroviny a proces obnáší výrobu vodky? Jaká voda se používá při výrobě vodky? Vše se dozvíte v našem článku.

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.