Zavřít

Účinky alkoholu na vaše tělo

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Dopad alkoholu na vaše tělo začíná od prvního doušku. Zatímco příležitostná sklenka vína k večeři není důvodem k obavám, kumulativní účinky pití vína, piva nebo lihovin si mohou vybrat svou daň.

Čtěte dále a dozvíte se účinky alkoholu na vaše tělo.

Sklenice denně může trochu poškodit vaše celkové zdraví. Pokud však zvyk roste nebo pokud zjistíte, že se po jedné sklenici jen těžko zastavíte, mohou se kumulativní účinky sečíst.

Trávicí a endokrinní žlázy

Pití příliš velkého množství alkoholu může způsobit abnormální aktivaci trávicích enzymů produkovaných slinivkou břišní. Nahromadění těchto enzymů může vést k zánětu známému jako pankreatitida. Pankreatitida se může stát dlouhodobým stavem a způsobit vážné komplikace.

Zánětlivé poškození

Játra jsou orgán, který pomáhá rozkládat a odstraňovat škodlivé látky z těla, včetně alkoholu. Dlouhodobé užívání alkoholu narušuje tento proces. Zvyšuje také riziko chronického zánětu jater a onemocnění jater. Jizvy způsobené tímto zánětem jsou známé jako cirhóza. Tvorba jizvové tkáně ničí játra. Jak se játra stále více poškozují a je pro ně obtížnější odstraňovat toxické látky z těla. Podívejte se Proč se drží jaterní dieta?

Onemocnění jater je životu ohrožující a vede k hromadění odpadu a toxinů ve vašem těle. U žen je vyšší riziko vzniku alkoholického onemocnění jater. Těla žen s větší pravděpodobností absorbují více alkoholu a ke zpracování potřebují delší dobu. Ženy také vykazují poškození jater rychleji než muži.

Hladiny cukru

Pankreas pomáhá regulovat používání inzulínu v těle a reakci na glukózu. Pokud vaše slinivka a játra nefungují správně, riskujete nízkou hladinu cukru v krvi nebo hypoglykemii. Poškozený pankreas může také bránit tělu produkovat dostatek inzulínu k využití cukru. To může vést k hyperglykémii, nebo příliš velkému množství cukru v krvi.

Pokud vaše tělo nedokáže zvládnout a vyrovnat hladinu cukru v krvi, mohou se u vás vyskytnout větší komplikace a vedlejší účinky spojené s cukrovkou. Je důležité, aby se lidé s cukrovkou nebo hypoglykemií vyhýbali nadměrnému množství alkoholu. No ale upřímně, kdo si dovede představit Vánoce bez vaječného likéru.

Centrální nervový systém

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak pochopit vliv alkoholu na vaše tělo, je pochopit, jak ovlivňuje váš centrální nervový systém. Nezřetelná řeč je jedním z prvních příznaků, že jste toho vypili příliš mnoho. Alkohol může snížit komunikaci mezi mozkem a tělem. To ztěžuje koordinaci. Vyrovnávání může být pro vás obtížné. Po pití byste nikdy neměli řídit.

Připravte se na to, že alkohol způsobuje větší poškození centrálního nervového systému, můžete v nohou a rukou pocítit necitlivost a brnění.

Pití také ztěžuje vaši mozkovou tvorbu dlouhodobých vzpomínek. Vezme vám schopnost jasně myslet a dělat racionální rozhodnutí. V průběhu času může dojít k poškození čelního laloku. Tato oblast mozku je kromě dalších životně důležitých rolí odpovědná za emoční kontrolu, krátkodobou paměť a úsudek.

Chronické a závažné zneužívání alkoholu může způsobit trvalé poškození mozku. To může vést k syndromu Wernicke-Korsakoff, mozkové poruchy, která ovlivňuje paměť. Podívejte se i na článek Jak alkohol ničí naše tělo

Tip: Jeden z účinků alkoholu poznáte hned druhý den. Naštěstí je jen dočasný a brzy přijde. Zjistěte, jak na kocovinu.

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.