Zavřít

Jaký alkohol na svatbu? Tipy, jak ohromit hosty

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Všichni budoucí novomanželé řeší řadu palčivých otázek. A když se přejde k plánování detailů hostiny, vyvstává další z nich – jaký alkohol na svatbu nakoupit a jak vyhovět přáním všech hostů? Někdy to není snadné. A proto vám poradíme, jak se nesplést a jak všechny pozvané naprosto nadchnout.

Ještě než začnete bezhlavě nakupovat všechny možné a nemožné typy alkoholických nápojů, abyste vyhověli chutím každého jednotlivého hosta, zastavte se a zhluboka se nadechněte. Tohle určitě není potřeba. Je to vaše svatba a výběr alkoholu závisí čistě na vás (a vaší peněžence). Takže svatební párty bude zcela ve vaší režii a vy jí velmi snadno můžete proměnit v nezapomenutelnou oslavu vašeho sňatku. Stačí jen jít na to s rozmyslem a chtít potěšit především sebe.

Pivo jako základ

Češi jsou národ pivařů, takže žádná oslava, natožpak svatba, se bez tohoto chmelového moku neobejde. Na lahvové pivo v tomhle případě zapomeňte, PET láhve rovnou zavrhněte. Jděte na to stylově. Točené pivo. To lidé milují a dají si ho s mnohem větší chutí než „lahváče“. Přitom není nijak těžké to zařídit.
Půjčíte si pípu, koupíte sud piva a oslava může začít. Ale ještě pár detailů. Jelikož základem je co nejpřesnější výpočet alkoholu na svatbu, tak si sedněte nad seznamem hostů a propočítejte si, kolik z nich se řadí mezi pivaře a kolik toho za dobu hostiny mohou zhruba vypít. Uvědomte si, že otevřený nedopitý sud vydrží jen pár dní. Ale naopak není dobré podcenit to a koupit příliš malý. Když bude pivo zbývat, můžete ho hostům zkrátka stáčet s sebou jako „výslužku“. A zamyslete se i nad typem piva – mělo by být kvalitní a chutnat všem.

Jednoduché míchané drinky zabodují

Klasické druhy alkoholických nápojů všichni známe a pijeme je docela běžně. Tak co na svatbě udělat změnu a nabízet pozvaným jednoduché míchané drinky? To je naprosto nadchne a budou je chtít úplně všichni.
Placený barman sice vypadá jako profi možnost, ale je to vaše svatba, tak co z toho udělat trochu zábavu? Umožněte hostům, ať si nápoje míchají podle svého vlastního vkusu! Uvidíte, že se při tom budou bavit jako malé děti. Postačí, když jim připravíte pár návodů (třeba na gin tonic, cuba libre, mojito, americano, aviation, bacardi či stinger) a naservírujete základní suroviny. A uvidíte, jaká bude u barového pultu tlačenice. Tohle přece nezažijete každý den a stát se na chvíli barmanem je tajným snem mnoha z nás. A že to nakonec nebudou žádné profi míchané drinky? To přece nikomu nevadí, hlavně že to bude veselé a bude to chutnat!

Víno nesmí chybět

Třetím typem nápojů, který by neměl na svatbě chybět, je víno. Zpravidla platí, že kdo nepije pivo, pije víno. Jenže každý má jiné preference, takže tady je to o dost složitější než s pivním sudem.
Nakupte tedy jak bílé, tak červené víno. Připravte suché i sladké. Nic nezkazíte, pokud nakoupíte víc lahví, než se pravděpodobně vypije – pokud se neotevřou, vydrží vám prakticky navěky.
Pokud nechcete zbytečně kupovat deset druhů vín, můžete předem udělat lehkou sondu mezi pozvanými, co pijí. Díky tomu získáte přehled a nebudete zbytečně kupovat to, co třeba ani nikdo chtít nebude.

Jaký alkohol na svatbu?

Čtvrtým typem by měl být tvrdý alkohol, nijak nemíchaný, zkrátka čistý. Ten je potřeba jak na hlavní přípitek, tak i na následné přípitky a popíjení. V tomto ohledu je zásadní udělat si předem detailní výpočet alkoholu na svatbu – tedy kdo co pije.
Nemusíte kupovat patnáct různých druhů. Stačí třeba čtyři až pět, ale v dostatečném množství (opět platí, že co se nevypije, můžete využít při jiných příležitostech). Vhodné je vybrat nějakou „klasiku“, ze které si zvolí každý. Na svatbách tedy nejčastěji bývá whiskey, vodka, slivovice, rum. Případně přidejte nějaký „dámský alkohol“, tedy pár sladkých či ovocných likérů s menším obsahem alkoholu, které potěší zejména přítomné ženy.

Výpočet množství alkoholu na svatbu

Než se hluboce ponoříte do toho, jaký druh alkoholu by se měl na svatbách podávat, prodiskutujeme nejprve jedinečnou metodu určení přesného počtu alkoholických nápojů, které byste měli podávat. Je docela těžké hrát to podle oka a odhadnout, kolik byste měli alkoholu podávat; proto bych vám rád představil způsob, jak to udělat a spočítat. 

Plánování porcování jídel a nápojů na svatby může být pro některé lidi noční můrou, protože neexistuje způsob, jak předvídat, jak hosté přijmou určité pokrmy nebo nápoje. Dříve platilo, že plánovači odhadují počet alkoholických nápojů a porcí jídla, ale odhady stále podléhají chybám. 

Naštěstí pro svatební plánovače a páry, které se mají brzy vzít, všude už existuje metoda výpočtu počtu alkoholických nápojů pro svatby. Wedding Drink Calculator od hubtap.com umožňuje uživatelům zadat konkrétní informace o události, jako je její trvání a procento lidí, kteří preferují určitý druh likéru. Je to sice v angličtině, ale tuhle aplikaci dokáže ovládat každý.

I když použití této kalkulačky není zaručeným způsobem, jak určit počet alkoholických nápojů, dá plánovačům představu o tom, kolik alkoholu a jídla na svatbu připravit. Výsledky mohou sloužit jako základ pro jejich plány. 

10 nejlepších alkoholických nápojů na svatby podle Alkobazar.cz

Pokrýt množství je jedna věc, ale vědět, jaký typ likéru zvolit, je věc druhá. S tolika druhy likérů na trhu je docela složité určit, který z nich funguje. Další věcí, kterou je třeba zvážit, jsou preference hostů, protože všichni jistě nesdílejí stejný vkus. 

Široká škála likérů, ze kterých si můžete vybrat, zajišťuje, že se každý bude skvěle bavit. I když myšlenkou je, aby byl den celý o novomanželích, nebylo by na škodu dopřát hostům také nezapomenutelný čas.

Zde je 10 nejlepších druhů alkoholu pro svatby: 

Šampaňské

Šampaňské

Šampaňské se stalo synonymem pro svatby jako holubice nebo dorty. Šampaňské s relativně nízkým bzučením a jemným šuměním je stálicí na každé svatbě. 

Šampaňské je také důležitým nápojem pro svatební přípitek; proto se bez něj žádná svatba neobejde.

Pivo

Pivo

To nejlepší, co piva mají, je obecně řečeno jednotnost jejich chuti. Tato uniformita znamená, že pokud jste již vyzkoušeli a měli rádi konkrétní značku piva, bude se vám líbit většina z nich, protože všechny sdílejí stejné komponenty. 

Vzhledem k tomu, že většina hostů již ví, jak pivo chutná, jsou piva jistou sázkou na občerstvení během svateb. 

TIP: Možná se Vám bude hodit web, na kterém naleznete nabídku sudů piva.

Vodka

Vodka

Vodka je také jedním z nejoblíbenějších alkoholů na svatbách kvůli své neutrální povaze. 

Vodka nikdy nezklame, ať už je smíchaná s jinými ingrediencemi pro koktejly, na ledu nebo upravená, protože všechny mají stejné vlastnosti i od různých značek, podobně jako piva. 

TIP: Podívejte se na náš web a zjistíte jaká je nejlepší vodka.

Červené víno

červené víno na svatbu

Červená je barva lásky a jak lépe oslavit konečný projev lásky, než si dát červené víno

Červené víno se hodí i k jídlu, takže tento likér se skvěle hodí nejen pro konkrétní části oslavy, ale i pro celou akci. 

TIP: Podívejte se na náš web a zjistíte jaké je nejlepší víno.

Gin

gin na svatbu

Pokud uvažujete o nabízení vodky ve vašem baru, pak by měl být gin poblíž. Gin, který je v podstatě bratranec vodky, také poskytuje neutrální základ, který se může skvěle hodit do koktejlů, pořízených na kamenech nebo čistý. 

Chuťový profil ginů také příliš nezasahuje do jídla, takže je to jeden z nejvíce doporučovaných alkoholů pro svatby

TIP: Podívejte se na náš web a zjistíte jaký je nejlepší gin.

Whisky Sour

Whisky Sour

Jednoduchý a oblíbený koktejl Whisky Sour vám dává různé chuťové profily najednou a kombinace těchto chutí vytváří vyvážený a hladký zážitek z pití. 

Tento koktejl je osvědčenou klasikou a je ideální pro každou příležitost, dokonce i pro svatby. 

TIP: Podívejte se na náš web a zjistíte jaká je nejlepší whisky.

Vodka soda

Tento koktejl je dokonalým příkladem schopnosti vodky na sebe vzít jakoukoli formu a přizpůsobit se přísadám kolem sebe. 

Vodka soda je relativně jednoduchá na přípravu, přesto nabízí vzrušující pohled na koktejly. S pouhými třemi jednoduchými ingrediencemi, jmenovitě vodkou, sodou a limetkou (třešní), poskytuje tento koktejl hostům lehký a hladký zážitek z pití, který si mohou užívat po celou dobu akce. 

Margarita

Margarita je další z klasických koktejlů ideálních pro každou příležitost, bude bezpochyby jednou z hlavních atrakcí na Vaší svatbě.

Tento koktejl, jehož základem je tequila a doplněný sladkostí pomerančového likéru a kyselými tóny limetky, je zaručeným hitem pro vaše hosty. 

TIP: Podívejte se na náš web a zjistíte jaká je nejlepší tequila.

Mojito

mojito drink

Pokračujeme v klasických koktejlech, které se hodí pro jakýkoli typ příležitosti, Mojito nabízí osvěžující zážitek z pití pro vaše hosty. 

Tento koktejl s nápadným obsahem máty pro vyvážení silné chuti bílého rumu a přidáním kyselých tónů limetky je dokonalým způsobem, jak se zchladit poté, co uvidí spalující lásku, kterou k sobě novomanželé chovají.

TIP: Podívejte na náš článek: Mojito – průvodce pro začátečníky.

Gin & Tonic

Gin & Tonic

Kdykoli je vodka, určitě následuje gin. Gin & Tonic je na prvním místě v našem seznamu deseti nejlepších alkoholických nápojů pro svatby a tento koktejl, i když je jednoduchý a přímo k věci, dokáže uspokojit i ty nejnáročnější chutě. 

Tento koktejl jistě poskytne vašim hostům dobrý čas, protože použije pouze několik ingrediencí, jako je gin, limetková šťáva a tonikum. 

TIP: Podívejte se na náš web a zjistíte jaký je nejlepší gin.

Se správnou směsí základních likérů a koktejlů z tohoto seznamu už žádná svatba nebude zatuchlá a nudná. Svatby jsou především oslavou lásky a nového života, který novomanželé společně vybudují, takže je jen příhodné, že občerstvení je stejně ikonické a nezapomenutelné pro významné příležitosti, jako je tato. 

Pokud chcete najít místo, kde tyto alkoholické nápoje získat a ušetřit, tak se podívejte na náš přehled slev na alkohol

Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.