Zavřít

Která sklenice pro jaký nápoj? Používejte správné druhy skleniček

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Zajímá vás jaké sklenice se používají na víno? Která sklenice na jaký nápoj, pokud jde o koktejly? Vysoké a elegantní nápoje? Highball nebo lowball nádoby na pití? Naučte se, jak používat skleněné nádobí a vyberte si správný typ, pomocí tohoto praktického průvodce.

Proč používat různé druhy skla?

Různé sklenice se vyvinuly, aby byl každý nápoj lepší. Může se stát, že máte dokonale odměřený koktejl, ale velikost úst vám může pomoci uvolnit aroma. Může se stát, že máte v ruce úžasný nový likér, ale jakmile je v nádobě na pití, může být designem skla zahřátý nebo zůstat chladný. Vylepšené aroma a správné teploty jsou dva klíčové faktory pro zlepšení zážitku z pití.

Sklenice na víno

Sklenice na červené víno

Sklenice na červené víno by měly mít větší, kulatější misku, aby se víno snadno vířilo a pomohlo jej provzdušnit. Dlouhá stopka také udrží ruku mimo nápoj, aby se zabránilo jeho přílišnému zahřátí. Podívejte se například na Santé sklenici na červené víno.

Obrázek č.1.
Příklady: Pinot Noir, Syrah.

Sklenice na bílé víno

Sklenice na bílé víno budou mít menší plochu pro ústa a tedy menší povrch, aby se provzdušnila a aby víno příliš rychle neoxidovalo. Je to z důvodu zachování světlejších a delikátnějších tónů, které bílá vína obvykle mají.

Obrázek č.2.
Příklady: Chardonnay, Sauvignon.

Sklenice na šumivé víno

Šumivé víno potřebuje ještě menší povrchovou plochu, protože to pomůže zachovat bubliny a zabrání příliš rychlému vyblednutí. Používá se tzv. flétnové sklo s vysokou, tenkou miskou a malými ústy. Používá se také na šampaňské koktejly.

Obrázek č.3.
Příklady: Šampaňské, Prosecco, Bellini.

Sklenice na koktejly

Sklenice na koktejly

Klasickým tradičním koktejlovým sklem je miska s obráceným kuželem, která může mít různé velikosti. Používá se k podávání koktejlů bez ledu nebo „nahoru“. Její tvar se vyvinul ze skutečnosti, že všechny tradiční koktejly by měly mít zajímavou vůni a velká „tlama“ umožňuje, aby se nos pijáka přiblížil k povrchu nápoje a plně si užil jeho vůni a chuť.

Obrázek č.4.
Příklady: Martini, Cosmopolitan, Brandy Alexander, Kamikaze.

Highball Glass

Highball glass je sklenice, která se používá k podávání „vysokých“ koktejlů a jiných míchaných nápojů, které obsahují velkou část nealkoholického mixéru a podávají se s ledem.

Obrázek č.5.
Příklady: Dark ‘N’ Stormy, Bloody Mary, Mojito, Gin & Tonic.

Staromódní sklenice na whisky – Lowball Glass

Lowball glass, Old Fashioned glass, nebo Rocks glass, jsou všechno názvy pro krátkou sklenici s pevnou základnou. Je to krátký pohárek pro podávání destilátů například whisky , čisté nebo s kostkami ledu. Pevný základ pomáhá nápojům, které vyžadují „zmatené“ přísady. Tyto nízké sklenice lze také použít k servírování čisté tekutiny.

Obrázek č.6.
Příklady: Old Fashioned, Negroni, White Russian

Speciální sklenice

Sklenice na irskou kávu

Horké koktejly, jako jsou irská káva nebo Hot Toddy, se nejlépe podávají ve sklenici pro irské kávy, která je vyrobena ze žáruvzdorného skla a má připevněnou rukojeť, která vám umožní pohodlně držet nápoj. Lze použít i pro oblíbenou kávu s rumem.
Obrázek č.7.

Sklenice na koktejl – Hurricane Glass

Koktejl Hurricane, vyvinutý majitelem hospody v New Orleans Patem O’Brienem ve 40. letech 20. století, byl nejprve nalit do sklenic ve tvaru hurikánové lampy; odtud název. Nápoj a název se usadily a od té doby je ve Francouzské čtvrti oporou.
Obrázek č.8.

Sklenice na Martini

Martini se původně podávaly v koktejlových sklenicích (výše), ale nápoj se během 90. let vyvinul do různých variací na bázi vodky a velikost porcí rostla. Sklenice na Martini se od tradičního koktejlového skla liší tím, že mají obecně větší misku a dole jsou plně kónické.
Obrázek č.9.

Sklenice na Margaritu

Další speciální nápoj s vlastním jedinečným sklem je Margarita. Byla tradičně podávána ve sklenici pro margarity; „varianta koktejlového skla se stupňovitým průměrem.“ Ty mohou být zřídka vidět i v běžných barech a domácnostech.
Obrázek č.10.

Sklenice na whisky – Glencairn

Tento speciální kus byl vyvinut společností Glencairn Crystal Ltd. za účelem získání maximální chuti při pití whisky. Sklenice na whisky vychází z tradičních sklenic s nosem, které používají mistrovské mixéry, vypůjčuje si širokou misku, aby předvedla barvu a pomohla odhalit vůni, ale místo toho používá zúžené ústa, které umožňují snadnější pití.
Obrázek č.11.

Sklenice na brandy a bourboun – Snifter Glass

Sklenice pro „čichače“ má velmi krátkou stopku, která má být držena v ruce, což pomáhá ohřát nápoj, který obsahuje. Velká mísa umožňuje víření nápoje a kratší ústa zachycují vůně a umožňují pijákovi vychutnat si výraznější vůni při popíjení. Většinou se používá pro hnědé lihoviny jako je brandy, bourbon a whisky.
Obrázek č.12.

Tak na zdraví!

Komentáře

Věra 8 srpna, 2021

Perfektní informace – pro laika plně dostačující. Děkuji.


Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.