Zavřít

Jak správně skladovat alkohol v domácnosti. Končí někdy trvanlivost alkoholu?

Podívejte se i na další články v našem magazínu o alkoholu

Existuje několik základních zásad, jak skladovat a jak neskladovat alkohol v domácnosti. V tomto článku se rovněž podíváme i na trvanlivost alkoholu.

  • Víno, lihoviny a likéry byste měli uchovávat na chladných a tmavých místech.
  • Otevřené lahve ztrácí kvalitu v důsledku oxidace a mohou ztratit chuť, barvu a v některých případech se znehodnotit.
  • Aromatizovaná vína jako vermut a Amaro musí být po otevření chlazena.

Ať už jste typem člověka, který má rád zásobený domácí bar pro příležitostné noční popíjení na barové židli, nebo koktejlové párty, je dobré vědět, jak skladovat alkohol, aby si zachoval svou chuť a kvalitu.

Na rozdíl od jídla nemusí být na první pohled znát takový „pokazený“ alkohol, i když k tomu může dojít u vína a některých likérů. (Pokud pijete víno, které se změnilo, pravděpodobně to hned zjistíte – bude chutnat jako ocet.) Větším problémem je zhoršení chuti a kvality. Nikdo nechce mít doma drahou lahev alkoholu, která se zkazí dříve, než ji vůbec ochutnáte.

„Domácí skladování destilátů je neustálou konkurencí mezi pohodlím a uchováním,“ řekl Allen Katz, spoluzakladatel společnosti New York Distilling Company. I když nemáte vinný sklípek, existuje několik základních pokynů, jak (a jak ne) skladovat alkohol doma. Zde je návod, jak nejlépe uchovat své lahve.

Představte si své lahve jako upíry: Chraňte je před teplem a slunečním zářením

Jak skladovat jakýkoliv alkohol? Toto je zlaté pravidlo pro skladování prakticky všech druhů alkoholu. „Chcete-li mít lihoviny, likéry a vína v té nejvyšší kvalitě,“ řekl Katz INSIDERU, „chcete je skladovat na místě, které udržuje přiměřeně nízkou teplotu (nebo se jednoduše vyhnout teplým místům, jako je blízko radiátoru nebo proti zdi kde je hodně slunečního světla) a vyhýbá se přirozenému světlu. “

Vědci z Bacardi představili několik podrobných informací o účincích světla a tepla na alkoholické nápoje. Jejich vlastní testy naznačily, že teplo může změnit způsob, jakým alkohol chutná, rozbitím jeho organických molekul a že světlo může zapříčinit slábnutí barvy. Opět platí, že tento druh zhoršení vám neublíží (samozřejmě, pokud nepijete nadměrně), ale také to není druh „stárnutí“, které palírny a vinaři tak pečlivě vytvářejí. Dbejte tedy na uložení lahví tak, aby nebyly blízko a v dosahu stropního svítidla nebo okna.

Otevřené lahve jsou nejvíce vystaveny riziku poškození

Neotevřené lihoviny a víno mohou při správném skladování teoreticky vydržet roky. Ale pokud neorganizujete večírek nebo si nekupujete pouze archivní lahve, je pravděpodobné, že na chvíli uschováte některé otevřené lahve. Lihoviny jako vodka (podívejte se jak se vyrábí vodka) se po otevření úplně nezkazí, ale postupem času se zhorší jejich kvalita.

Jak dlouho vydrží otevřený alkohol?

Již zmínění vědci z Bacardi také představili některá ze svých zjištění o účincích oxidace – vlivu vzduchu na alkohol. Vzhledem k tomu, že vystavení vzduchu může zabít některé příchutě vína a lihovin, které často bývají silnější, kyselé a přemohly by chuť, budete chtít přijmout určitá opatření, abyste tomu zabránili. Je zřejmé, že použijte zátky nebo uzávěry, které se dodávají s lahvemi – to není samozřejmost. Pokud je to možné, kupujte menší množství, zvláště pokud se jedná o likér nebo něco jiného, ​​co nebudete příliš často pít. A zkuste nenechávat posledních pár zbytků alkoholu v lahvi – čím méně kapaliny v lahvi, tím rychleji bude oxidovat.

I neotevřené víno je vystaveno riziku oxidace. Udržujte víno na boku, jako ve stojanu na víno, abyste se ujistili, že korek nevyschne, nezmrští se a nepropustí vzduch. Vyprchá alkohol z otevřené lahve? Samozřejmě i otevřený alkohol musíte správně skladovat.

Některé otevřené lahve musí být chlazeny

„Po otevření by aromatizovaná vína, jako jsou vermuty a Amaro, měla být chlazena, aby se zpomalila oxidace“.

Pokud máte rádi martini každou chvíli, ujistěte se, že nenecháváte otevřený vermut vedle ginu nebo vodky. Vína obohacená o chuť se zhorší, což povede k docela zatuchlému pití. Uchovávejte je pevně uzavřené v ledničce.

Při domácím uchovávání alkoholu můžete využít i vitríny na alkohol. Některé z nich mají v sobě zabudované ledničky na chlazení, nebo jsou doplněny LED světly kvůli designu.

NAŠE DOPORUČENÍ

Nejlevnější vitríny a vinotéky

Chcete-li při nákupu ušetřit, tak se podívejte na náš článek, ve kterém Vám doporučíme nejlevnější vitríny a vinotéky.

Trvanlivost alkoholu

Jak je to s trvanlivostí alkoholu? Někdy, čím je alkohol starší, tím lépe chutná. Ale ne každý alkohol takhle vzdoruje času. Je zřejmé, že existuje velké množství druhů alkoholu a všechny mají svou vlastní životnost, kterou je třeba znát.

Končí platnost alkoholu?

Neotevřený alkohol má neomezenou trvanlivost. Otevřený alkohol vydrží asi rok nebo dva, než se začne kazit, což znamená, že začne ztrácet barvu a chuť. 

Jako vždy používejte zdravý rozum: pokud ve své lahvi alkoholu uvidíte něco podezřelého (například plíseň nebo něco plovoucího), vyhoďte to. Kontrola, zda se váš alkohol nezkazil, je cennou součástí barmanských povinností.

Proč se alkohol kazí?

Takže, co může za to, že se alkohol zkazí? Existují tři hlavní faktory, které mohou v průběhu času ovlivnit kvalitu alkoholu: světlo, teplota a vzduch.

Proč je světlo špatné pro alkohol? Když je louh vystaven dennímu světlu po dlouhou dobu, může ztratit barvu. U alkoholu jsou změny barvy indikativní pro změny chuti. Podobně mohou změny teploty degradovat organickou molekulu zvanou „ terpen “, která mění chuť alkoholického nápoje. A konečně, vystavení vzduchu může vést k oxidaci alkoholu, která ovlivňuje jeho chuť.

To znamená, že pokud skladujete tvrdý alkohol při mírné teplotě mimo přímé světlo, vydrží neomezeně dlouho. Při 30 % až 40 % není louh příznivým prostředím pro bakterie. A pokud se neotevře, neporadíte si s prakticky žádnou oxidací.

Ale jakmile otevřete láhev s alkoholem, začne oxidace. To je důvod, proč se většina tvrdých alkoholů „zkazí“ během jednoho nebo dvou let. Ale když říkáme špatné, nemyslíme tím, že zplesniví, stanou se toxickými nebo koagulují. Máme na mysli to, že množství oxidace degraduje chuť a kvalitu do takové míry, že to možná ani nepít. Ale můžeš, když chceš.

Doporučujeme dopít láhev (což samozřejmě není snadné s některými velikostmi lahví na alkohol ) co nejdříve po jejím otevření. Protože jakmile jednou otevřete láhev, čas není na vaší straně. Dobrým způsobem, jak se vyhnout plýtvání, je dodržování správného standardního nalévání a sledování počtu nalití.

Kdy vyprší platnost alkoholu?

Zkazí se neotevřená lahev s alkoholem?

Většina primárních (také nazývaných „základní“) alkoholických nápojů, jako je whisky, brandy, rum, gin, tequila a vodka, má téměř nekonečnou trvanlivost, pokud je ponechána neotevřená.

TIP: Podívejte se na článek – Jak sladovat vodku

Je to proto, že nemají moc cukru a jsou neotevřené, tak jim žádná oxidace nehrozí. Vysoký obsah alkoholu je také činí zvláště nehostinnými pro život bakterií.

Zkazí se otevřené láhve alkoholu?

Jakmile otevřete lahve alkoholu (primární likéry, jako je vodka, gin, rum, whisky, tequila atd.), mají tendenci během několika let ztrácet určité chuťové vlastnosti. Ale nezkazí se. Pokud se otevřená láhev blíží k datu spotřeby, můžete ji vždy použít na happy hour a slevu. 

Důležité je poznamenat, že čím méně tekutiny v otevřené láhvi je, tím rychleji alkohol vyprší. To proto, že v láhvi je více vzduchu bohatého na kyslík, což urychluje oxidaci a degradaci. Snažte se sledovat zbývající alkohol.

Nyní se podívejme na jednotlivé druhy alkoholu.

Trvanlivost vodky. Zkazí se vodka?

Ne, vodka se opravdu nezkazí. Pokud láhev zůstane neotevřená, trvanlivost vodky vydrží desítky let. Takže se vlastně vodka nezkazí.

Vodka je jednoduchá, stabilní lihovina. Prostě toho moc není. Není v ní mnoho chemikálií, které by se začaly rozkládat a vymykat se kontrole. Ale žádná láhev vodky není dokonalé, hermeticky uzavřená. Dojde k určitému kontaktu s venkovním vzduchem.

Po asi 40 nebo 50 letech může neotevřená láhev vodky ztratit dostatek chuti a obsahu alkoholu – kvůli pomalé, konzistentní oxidaci – aby byla považována za prošlou. Ale může to trvat i 100 let. Jde o to, že pro naše účely vodka nevyprší, ale nevydržela by doslova věčně.

Po otevření se mnoho změn neudálo. Vodka je trvanlivá lihovina. Trvanlivost otevřené vodky se pohybuje kolem 10 až 20 let. Po otevření lahve bude těsnění slabší a oxidace relativně rychlejší. Stále mluvíme o desetiletích, než vodka vyprší, a proto říkáme, že se toho moc nezmění.

Trvanlivost whisky. Zkazí se whisky?

Neotevřená whisky se nezkazíWhisky, která nebyla otevřena, vydrží neomezeně dlouho, ale whisky může vypršet. Stačí otevřít láhev.

Většina vědců zabývajících se whisky věří, že otevřená láhev whisky vydrží asi 1 až 2 roky – pokud je z poloviny plnáWhisky vyprší asi za 6 měsíců, pokud je plná ze čtvrtiny nebo méně. To proto, že čím méně whisky v láhvi, tím více kyslíku má. A čím více kyslíku, tím rychlejší oxidace a tím rychleji se whisky může pokazit.

Články o whisky:

Trvanlivost bourbonu. Zkazí se bourbon?

Trvanlivost bourbonu se příliš neliší od trvanlivosti whisky jako celku.

Neotevřená, láhev bourbonu se nezkazí. Můžete jej skladovat desítky let. Ale jakmile se láhev bourbonu otevře, zbývá zhruba 1 až 2 roky, než se pokazí. Tento časový rámec opět závisí na množství bourbonu v láhvi.

Trvanlivost rumu. Zkazí se rum?

Neotevřená láhev rumu se nezkazí. Neotevřený rum může vydržet jednotky až desítky let. Ale jakmile se láhev otevře, rum jde docela rychle. Seaspirits Distillery, mistři destilátoři rumu, doporučují vypít láhev rumu do 6 měsíců od otevření.

Články o rumu:

Zkazí se tequila?

Ani tequila se nezkazí, pokud zůstane neotevřená, stejně jako ostatní lihoviny, které jsou stabilní při skladování. Ale tequila se může pokazit.

Po otevření byste si tequilu měli vypít do jednoho roku. Tak dlouho tequila vydrží.

Zkazí se gin?

Gin se může zkazit, pokud není spotřebován přibližně rok po otevření láhve. Pokud je láhev ginu utěsněna, může vydržet neomezeně dlouho, pokud je skladována mimo přímé sluneční světlo v neextrémních teplotách.

Na rozdíl od vodky závisí gin na jemných příchutích rostlin. To znamená, že gin má mnohem více co ztratit, pokud jde o degradaci chuti. To je důvod, proč je trvanlivost ginu v otevřených lahvích menší než u vodky, ale oba jsou to čisté likéry.

Články o ginu:

Zkazí se Brandy?

Brandy , pokud není otevřená, nezkazí se, pokud je uchovávána mimo teplo a světlo.

Jakmile je láhev brandy otevřena, zbývá asi 1 až 2 roky, než dojde ke znatelné degradaci chuti a kvality.

Může se víno zkazit?

Ano, víno se může pokazit, ale je mnoho faktorů, které hrají roli v tom, jak se pokazí a kdy se pokazí. Podmínky skladování vína, druh vína, pokud bylo otevřeno a jak dlouho je skladováno. Níže uvedené časy předpokládají správnou teplotu skladování vína a osvětlení vinného sklepa .

Jak dlouho vydrží víno neotevřené?

Obecně řečeno, červené víno, které koupíte běžně v obchodě, vydrží neotevřené asi 2–3 roky. Stejně tak neotevřené bílé víno podobné kvality vydrží kolem 1–2 let.

Možná nebudete chtít kupovat celou krabici vína , pokud neprojdete lahvemi rychle. Pokud to odporuje tomu, co jste slyšeli o víně zrajícím desítky let, je to záměrné. Vína v těchto cenových hladinách jsou navržena tak, abyste si je vychutnali hned po lahvování. Pokud má víno zrát, je to zabudováno do procesu výroby vína.

Když se dostanete do kvalitních vín, která jsou určena ke zrání, vydrží neotevřená desítky let. Jak červená, tak bílá, i když vína s větším tělem a červená vína mají tendenci stárnout lépe. Pokud to se stárnutím vína po léta myslíte vážně, uděláte nejlépe, když si pro to konkrétní víno zjistíte optimální podmínky a dobu skladování.

Články o víně:

Takže vyprší platnost alkoholu?

Ano, váš alkohol se může pokazit. Tak rychle, pokud nejste dostatečně opatrní při ukládání.

Také musíte svůj alkohol správně skladovat, pokud ho zamýšlíte uchovávat delší dobu a nebo jej prodávat na aukcích alkoholu za delší čas.

Stejně jako všechno ostatní ve vašem baru má i váš alkohol svá vlastní data expirace, o kterých musíte vědět. Vždy víte, kolik piv je v sudu, abyste věděli, kdy vám dojde a nečerpáte točené pivo.

Jak správně skladovat alkohol v domácnosti? Závěrečné shrnutí.

Skladování alkoholu v domácnosti je důležité, aby se zachovala jeho kvalita, chuť a aroma. Nejlepší je skladovat alkohol v chladu a temnu, při teplotě mezi 5-15°C. U vína je ideální teplota 12°C. Alkohol se nikdy nemá skladovat na přímém slunci nebo v blízkosti zdrojů tepla, jako je například sporák nebo radiátor.

Všechny alkoholické nápoje by měly být uchovávány ve speciálních lahviích s těsně uzavíratelnými uzávěry. Víno a šumivá vína by měly být uzavřeny korkovým uzávěrem, aby se zabránilo vstupu vzduchu. U lihu a jiných tvrdých alkoholických nápojů je lepší uzavřít láhev plastovou víčkem nebo uzávěrem s těsněním.

Důležité je také znát trvanlivost alkoholu. Víno se obvykle skladuje mezi 1 až 3 lety, ale může se uchovávat déle, pokud je skladováno ve správných podmínkách. Šumivé víno se obvykle skladuje po dobu 6 měsíců až rok. Likéry se skladují mezi 3 až 5 lety. Tvrdý alkohol se obvykle skladuje po dobu 5 let a může se skladovat i déle, pokud je uchováván ve správných podmínkách.

Skladování alkoholu v domácnosti je důležité, aby se zabránilo jeho oxidaci a ztrátě chuti a vůně. Je důležité skladovat alkohol ve správných podmínkách a dodržovat termíny trvanlivosti.

Komentáře

Helena Hervertová 20 dubna, 2023

Jak dlouho vydrží načaté Cinzáno v lednici?


Přihlášení k odebírání novinek emailem

Úspěšně jste se přihlásili k odběru newsletteru

Při pokusu o odeslání vašeho požadavku došlo k chybě. Prosím zkuste to znovu.

Zaškrnutím souhlasíte s podmínkami zasíláním emailům a podmínkami používání serveru Alkobazar.